avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... \"Demisie in alb\"
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

"Demisie in alb"

In urma cu doua luni m-am angajat la un ABC care are un patron mai mult decat precaut. Mi-a spus sa semnez o cerere de demisie ,,pentru orice eventualitate". In cerere am scris datele mele, am mentionat dorinta de a demisiona si faptul ca societatea si-a achitat toate datoriile fata de mine. Foaia respectiva nu este datata.

In vreo luna chiar vreau sa demisionez pentru ca am gasit un post mai bun si mai bine platit, insa mi-e frica sa nu puna data pe demisia completata atunci si sa uite sa-mi dea salariul.

Cum as putea proceda sa scriu o demisie reala si oficiala ca sa nu-i dau posibilitatea sa se foloseasca de cea pe care m-a pus sa o scriu anterior?

Va rog sa nu ma criticati pentru prostia facuta pentru ca stiu si stiam si atunci ca e o prostie, dar nu voiam sa existe niciun fel de tensiune intre mine si seful meu pentru ca trebuia sa tin de slujba asta pana la mijlocul anului viitor.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:34, 1 Noiembrie 2011
"iobagul modern":foottap:.. sesizati ITM-ul in aceasta problema.Probabil patronul nu va recunoaste,iar drepturile dvs nu mai pot fi incalcate.Ulterior va dati demisia
Ultima modificare: Joi, 13 Octombrie 2011
ContSters224434, utilizator
@ usersl
Formulati cererea de demisie si depuneti la angajator pentru a lua numar de inregistrare sau trimiteti-o prin posta cu confirmare de primire ...

Chiar daca ati dat o ”demisie in alb” si in cazul in care angajatorul se va folosi de ea, aceasta poate fi contracarata prin mijloacele de proba prevazuta de lege ...
buna ziua
este posibil ca o firma sa te oblige sa semnezi demisia in alb?
intreb ptr ca la firma unde lucrez ne obliga sa semnam demisiile in alb, si cine nu a semnat a fost dat afara imediat.
s-au desfiintat posturile, sunt in aceasta situatie in jur de 7 persoane.
legea permite asa ceva?
multumesc.
alice2011 a scris:

buna ziua
este posibil ca o firma sa te oblige sa semnezi demisia in alb?
intreb ptr ca la firma unde lucrez ne obliga sa semnam demisiile in alb, si cine nu a semnat a fost dat afara imediat.
s-au desfiintat posturile, sunt in aceasta situatie in jur de 7 persoane.
legea permite asa ceva?
multumesc.



Nu este legal acest lucru. Informati ITM-ul local.
alice2011 a scris:

buna ziua
este posibil ca o firma sa te oblige sa semnezi demisia in alb?
intreb ptr ca la firma unde lucrez ne obliga sa semnam demisiile in alb, si cine nu a semnat a fost dat afara imediat.
s-au desfiintat posturile, sunt in aceasta situatie in jur de 7 persoane.
legea permite asa ceva?
multumesc.



Demisia este manifestarea de vointa unilaterala a salariatului prin care doreste incetarea raportului de munca din initiativa sa .. legea nu prevede ca angajatorul sa va forteze sa va dati demisia .. in caz contrar, salariatul poate solicita instanţei anularea demisiei sale ca act juridic unilateral, în cazul în care consimţământul său a fost viciat prin eroare, dol sau violenţă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie in alb la angajare silviu1958 silviu1958 La angajare, dupa semnarea contractului individual de munca, mi s-a solicitat semnarea demisiei in alb, pentru cazul in care nu ma mai prezint la lucru. Va rog ... (vezi toată discuția)
Demisia semnata impreuna cu angajare Barbuioanlaurentiu Barbuioanlaurentiu este posibil sa fii obligat sa semnezi demisia in momentul angajarii, dupa care firma la care lucrezi sa faca uz de ea, cand doreste? (vezi toată discuția)
Codul muncii, demisie in alb danalomnaru danalomnaru Este legal ca un angajator sa iti solicite sa semnezi demisia in alb in momentul in care semnezi si contractul de munca? (vezi toată discuția)