Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... infiintare asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

infiintare asociatie

Se poate infiinta o asociatie agricola intre srl-uri?Se poate ca asociatia sa aiba domenii activitate diferite?
raveanuraluca, utilizator
Daca doriti sa infiintati o asociatie neguvernamentala pe baza OG 26 din 2000 cu toate modificarile aduse pe parcurs, atunci ca membrii pot fi persoane fizice si juridice. Ea isi poate propune ca obiective dar si ca activitati, unele din domeniul agricol dar si din alt domeniu. Poate e mai bine sa detaliati putin cam ce intentionati sa faceti.
raveanuraluca a scris:

Se poate infiinta o asociatie agricola intre srl-uri?Se poate ca asociatia sa aiba domenii activitate diferite?

Cadrul legislativ al infiintarii unei asociatii agricole :
ORDIN nr. 171 din 13 martie 2006 privind aprobarea Normelor de aplicare a Ordonanţei Guvernului nr. 37/2005 privind recunoaşterea şi funcţionarea grupurilor şi organizaţiilor de producători, pentru comercializarea produselor agricole şi silvice, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 338/2005
ORDONANŢÃ nr. 37 din 14 iulie 2005 privind recunoaşterea şi funcţionarea grupurilor de producători, pentru comercializarea produselor agricole şi silvice
ORDONANTA nr. 26 din 30 ianuarie 2000 (*actualizată*) cu privire la asociaţii şi fundaţii
LEGEA nr.36 din 30 aprilie 1991 privind societăţile agricole şi alte forme de asociere în agricultură
Ma refeream la faptul daca se pot asocia 3 srl-uri ce au domenii de activitate diferite pt infiintarea unei asociatii agricole