Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie agricola-infiintare,activiate etc...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie agricola-infiintare,activiate etc...

Vreau sa infiintez o asociatie agricola pt a face in principal "agricultura ecologica".
Doresc sa stiu daca OG 26/2000 este cea care legifereaza acest tip de asociatie.Daca nu,care este legislatia???
Va multumesc anticipat pt.orice lamurire.
Cadrul legislativ :
ORDIN nr. 171 din 13 martie 2006 privind aprobarea Normelor de aplicare a Ordonanţei Guvernului nr. 37/2005 privind recunoaşterea şi funcţionarea grupurilor şi organizaţiilor de producători, pentru comercializarea produselor agricole şi silvice, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 338/2005
ORDONANŢÃ nr. 37 din 14 iulie 2005 privind recunoaşterea şi funcţionarea grupurilor de producători, pentru comercializarea produselor agricole şi silvice
ORDONANTA nr. 26 din 30 ianuarie 2000 (*actualizată*) cu privire la asociaţii şi fundaţii

Palte detalii vedeti [ link extern ]
Va multumesc pt raspunsurile dvs.prompte.
Cu stima!