avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nerespectarea unei hotariri judecatoresti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nerespectarea unei hotariri judecatoresti

In urma unei ordonante pesedinteala , instanta hotaraste incredintarea minorei la tata. Aceasta hotarire este definitiva si executorie fara termen si fara somatie , la aceasta hotarire sa facut si recurs si a fost respins . Vreau sa mentionez ca minora in virsta de 11 ai se afla in Madrid la mama acesteia , care refuza sa sa supuna hotariri judecatoresti . CE AR TREBUI SA FAC EU SA ADUC MINORA IN ROMANIA UNDE EA ARE DOMICILIUL SI UNDE ESTE INSCRISA LA SCOALA .
Notificati intai mama ca faceti demersuri pentru rapire internationala, spuneti-i ca intra si statul spaniol, ca poate avea probleme serioase cu legea etc.
Poate renunta, dati-i termen de returnare a copilului cateva zile, o saptamana maxim; daca nu va aduce fata, faceti plangere la Ministerul Justitiei in care sa aratati toate datele.
Eu si sotia mea am cazut de acord in privinta minorei . Minora sa-si urmeze cursurile scolare la tata care este in romania iar toate vacantele scolare sa le faca la mama indiferent in ce tara se afla aceasta . Dar problema mare esta ca avocata sotiei se opune total acestui lucru , nu vad si nu inteleg acest lucru ..... doamna avocata pote hotari in numele sotiei mele ?????
Si daca se opune ce? Daca dv. si sotia sunteti de acord, faceti demersurile necesare; avocatul se poate opune pana i se face rau, degeaba.
Daca vreti sa spuneti ca a convins-o si pe sotie... asta e alta treaba si faceti cum v-am spus mai sus.
Problema poate fi mult mai complicata decat pare daca minorul nu vrea sa plece.
Ce atitudine are minorul?
Degeaba vine executorul judecatoresc din Spania sa execute hotararea daca minora nu vrea sa plece.
Este tinuta cu forta in Spania?
Ministerul Justitiei este autoritatea centrala din Romania pentru aducerea la indeplinire a obligatiilor stabilite prin Conventiei asupra aspectelor civile ale rapirii internationale de copii, adoptata la Haga, la 25 octombrie 1980, la care Romania a aderat prin Legea nr. 100/1992. In calitate de autoritate centrala romana, Ministerul Justitiei coopereaza cu autoritatile centrale ale statului.
mai exista si Centrul/Autoritatea (nu stiu exact acum cum ii zice) pentru punerea in executare ale hotararilor judecatoresti cu privire la copii, institutie care va proceda la urmarirea, gasirea si punerea in executare a sentintei judecatoresti.

Cadrul legal:
- Conventia de la Haga din 25.10.1980 asupra aspectelor civile ale rapirii internationale de copii (la care Romania a aderat prin Legea nr. 100/1992);
- Legea nr. 369/2004 privind aplicarea Conventiei asupra aspectelor civile ale rapirii internationale de copii, adoptata la Haga la 25 octombrie 1980;
- Ordinul nr. 509/C din 5 aprilie 2005 pentru aprobarea Regulamentului privind modalitatile de exercitare a atributiilor ce revin Ministerului Justitiei, in calitatea sa de autoritate centrala, desemnata prin Legea nr. 100/1992 pentru aderarea Romaniei la Conventia de la Haga din 25.10.1980 asupra aspectelor civile ale rapirii internationale de copii.
Autoritatea romana transmitatoare desemnata in conformitate cu art. 2 din Legea nr. 100/1992 este:
Ministerul Justitiei
Directia Drept International si Tratate
Serviciul Cooperare judiciara internationala in materie civila si comerciala
str. Apolodor nr. 17, Sector 5 Bucuresti, cod 050741

Alte discuții în legătură

Tatal nu respecta hotararea judecatoreasca de inapoiere minor Florentina_A Florentina_A In urma cu aproximativ un an de zile mama minorului i-a dat procura in scop turistic tatalui, acesta fiind cetatean italian. La acea data minorul nu era ... (vezi toată discuția)
Rapire internationala de copil catalinagt catalinagt Buna ziua. Rog Dnii Avocati cu experienta in probleme de rapire internationala de minori sa-mi indice cum se poate rezolva urmatoarea situatie! O ruda a ... (vezi toată discuția)
Rapire internationala de copii CorinaCristinne CorinaCristinne Buna seara, se da urmatoarea situatie: sotie, cetatean roman, sotul, cetatean turc. Au locuit 2 ani impreuna in Turcia, in 2014 s-a nascut o fetita, care are ... (vezi toată discuția)