avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rovinieta 2011
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rovinieta 2011

Buna ziua,

Cu multa rugaminte va rog un sfat sau orice poate ajuta. Locuiesc langa Bucuresti la 15 km (langa oras Otopeni). Am fost plecat din tara 6 luni. Din iulie 2011 pana astazi 15 septembrie 2011(!) am folosit masina personala, casa-bucuresti, fara a verifica daca mai am rovinieta sau nu. Astazi am aflat cu stupoare ca: 1. NU aveam rovinieta 2. Exista o camera fixa care verifica online rovinieta pe DN1 amplasata exact la intrare-iesire Bucuresti#-o 3. Amenda se plateste la fiecare trecere prin zona respectiva #-o#-o 4. Dupa un calcul matematic simplu rezulta ca voi fi obligat sa-mi vand masina pt a plati toate amenzile provenite din lipsa acestei roviniete pt aceasta perioada (pt 15km zilnic dus-intors!!!)#-o#-o#-o
Neglijenta nu se discuta ...dar totusi... 250 ron x 3 luni:O . Exista o solutie legala de a scapa totusi cu mai putin?
Cu stima si incredere,
Razvan
Cel mai recent răspuns: razvan69 , utilizator 06:47, 18 Octombrie 2011
formulati plangere contraventionala la procesele verbale, achizitionati rovinieta pentru a arata instantei ca sunteti de buna credinta. Nu puteti fi sanctionat pentru aceeasi fapta de mai multe ori - mergeti si va aparati in instanta solicitand anularea proceselor verbale si in subsidiar inlocuirea cu avertisment.
succes.
elladomi a scris:

formulati plangere contraventionala la procesele verbale, achizitionati rovinieta pentru a arata instantei ca sunteti de buna credinta. Nu puteti fi sanctionat pentru aceeasi fapta de mai multe ori - mergeti si va aparati in instanta solicitand anularea proceselor verbale si in subsidiar inlocuirea cu avertisment.
succes.



o prima raza de soare !
multumesc din suflet pentru raspuns.
am un termen limita pentru a face acest lucru? .trebuie formulata plangere la fiecare PV in parte sau le astept sa vad cu cate m-au fericit ?!

cu stima si incredere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atentie!!! roviniete false! aurora_oprescu2009 aurora_oprescu2009 Buna ziua. Tocmai m-am lovit de o noua problema. Vineri am primit un proces verbal prin care eram instiintati ca una din masinile firmei a fost inregistrata ca ... (vezi toată discuția)
Trei procese verbale de constatare a contraventiei pentru circulare fara a detine rovinieta imasammy2011 imasammy2011 Bana seara, In urma cu cateva saptamani, mai exact pe la inceputul lui ianuarie , am primit prin posta cateva (3) procese verbale de constatare a ... (vezi toată discuția)
Amenzi - roviniete neprimite vdeny vdeny Buna dimineata si Hristos a Inviat! Va rog din suflet sa ma ajutati in urmatoarele probleme: 1. Pe 25.04.2016, mamei i-a sosit un proces verbal de ... (vezi toată discuția)