avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor - difuzare muzica ambientala
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor - difuzare muzica ambientala

Referitor la taxa pentru difuzare muzica ambientala .Daca detin un spatiu comercial de mici dimensiuni la tara si nu este dotat cu nici un fel de aparat 9televizor , radio, NET ) trebuie sa platesc o taxa cum spune noua lege ?.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: jean59 , utilizator 08:22, 19 Octombrie 2011
la ce taxa va referiti exact?
Se platesc taxe catre:

UCMR-ADA = Uniunea compozitorilor si muzicologilor din Romania - Asociatia pentru drepturi de autor;
CREDIDAM = Centrul Roman pentru Administrarea Drepturilor Artistilor Interpreti;
ADPFR = Asociatia pentru Drepturile Producatorilor de Fonograme din Romania

Neavand vreun aparat ar fi ilogic sa platiti aceste taxe. Sa stiti ca nici "difuzoare" nu trebuie sa aveti - pentru ca atunci platiti, indiferent unde este aparatul la care sunt conectate (eventual) difuzoarele...
OK am inteles . Multumesc frumos pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Muzica in discoteca sau pe cd erich erich Buna, Nu stiu exact cum sa intreb, dar incep asa: in germania exista Organizatia GEMA. Aceasta organizatie apara Artisti, casele de Discururi, Scriitorul ... (vezi toată discuția)
Muzica în cafenea andreeakristina andreeakristina buna ziua, in cazul in care deschid o cafenea in care vreau sa pun muzica sau sa ruleze programe tv, ce autorizatie am nevoie sau unde se platesc drepturile ... (vezi toată discuția)
Taxa drepturi de autor pentru muzicã ambientalã Crinisor Crinisor Buna ziua, pt difuzare muzica ambientala, am platit taxe la UCMR-ADA si CREDIDAM. Mi-a mai cerut sa platesc si la ei UPFR-ul. Pe site la ORDA mai apar si ... (vezi toată discuția)