Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor - difuzare muzica ambientala
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor - difuzare muzica ambientala

Referitor la taxa pentru difuzare muzica ambientala .Daca detin un spatiu comercial de mici dimensiuni la tara si nu este dotat cu nici un fel de aparat 9televizor , radio, NET ) trebuie sa platesc o taxa cum spune noua lege ?.
Multumesc anticipat.
la ce taxa va referiti exact?
Se platesc taxe catre:

UCMR-ADA = Uniunea compozitorilor si muzicologilor din Romania - Asociatia pentru drepturi de autor;
CREDIDAM = Centrul Roman pentru Administrarea Drepturilor Artistilor Interpreti;
ADPFR = Asociatia pentru Drepturile Producatorilor de Fonograme din Romania

Neavand vreun aparat ar fi ilogic sa platiti aceste taxe. Sa stiti ca nici "difuzoare" nu trebuie sa aveti - pentru ca atunci platiti, indiferent unde este aparatul la care sunt conectate (eventual) difuzoarele...
OK am inteles . Multumesc frumos pentru raspuns