Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ajustare TVA vanzare cladire
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ajustare TVA vanzare cladire

Buna ziua. Am nevoie de ajutor . In august 2007 s-au construit pe firma 3 vile in vederea vanzarii . August 2007 este luna in care s-a semnat procesul verbal de receptie , la care a participat si primaria . Fac precizarea ca , desi s-a semnat PV nu -sa inregistrat valoarea din 231 in 212 . In anul decembrie 2008 s-a semnat un PV de receptie modernizari la vile si nici atunci nu s-au inregistrat in 212. Acum in octombrie 2011 s-a vandut una din vile . Pot factura fara TVA , considerand vila ca fiind veche tinand cont de PV chiar daca nu s-a facut trecerea din 231 in 212 ? Ajustarea TVA se va face pe 20 ani ? Valoarea unei vile este de 900.000 lei din care 120.000 lei modernizarea . Va multumesc anticipat .
Se consideră a fi data primei ocupări, în cazul uneiconstrucții sau al unei părți din construcție care nu a suferit transformări de natura celor prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. f) pct. 4 din Codul fiscal, data semnării de către beneficiar a procesului-verbal de recepție definitivă a construcției sau a unei părți din construcție. Prin proces-verbal de recepție definitivă se înțelege procesul-verbal de recepție la terminarea lucrărilor, încheiat conform legislației în vigoare.
În cazul unei construcții realizate în regie proprie, data primei ocupări este data documentului pe baza căruia construcția sau partea din construcție este înregistrată în evidențele contabile drept activ corporal fix.

puteti vinde in regim de scutire tva, dar va trebui sa ajustati taxa dedusa aferenta constructiei imobilului, adica 16/20.

de asemenea, va trebui sa ajustati si taxa dedusa aferenta modernizarii, adica 2/5.
Va multumesc.