Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insotitor persoana cu handicap = doar in acte si la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insotitor persoana cu handicap = doar in acte si la ridicarea indemnizatiei...

Buna seara,
O persoana care lucreaza in cadrul unei Primarii,are acte ca fiind insotitor al mamei sale,care este persoana cu handicap.Nu locuieste cu mama sa,ci la o distanta de cca.35 Km.
Evident,aceasta persoana de la Primarie,nu are timpul fizic pentru insotirea si ingrijirea mamei sale,dar ridica indemnizatia ce se acorda la astfel de insotitori.
Din aceasta indemnizatie,ii da 100 lei unei nepoate,pentru a-i da de mancare mamei sale. Nepoata locuieste in aceeasi curte cu persoana cu handicap.
-Este legal ceea ce se intampla ? Cel putin,persoana cu handicap nu este ingrijita corespunzator.
-Ce trebuie facut pentru stoparea acestui abuz ?
-Cum se poate constata,legal,aceasta stare de fapt ?
-Ce risca persoana care isi insuseste banii in acest mod,avand in vedere ca este functionar public la o Primarie si cunoaste ca nu se cade sa faca asa ceva.
-Cand si-a facut astfel de acte,nu trebuia specificat ca are servici si nu are timpul fizic pentru insotirea si ingrijirea mamei ? Nu trebuia depusa vreo declaratie pe proprie raspundere,sau ceva de la servici ?
Va multumesc.
Am inteles.
Va multumesc.