Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 4539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... predare carti munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

predare carti munca

am o intrebare- stie cineva pana cand se pot preda cartile de munca pentru inregistrare
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:44, 18 Septembrie 2008
Nu inteleg intrebarea dvs. Daca va referiti la predarea carnetelor de munca la Casa de Pensii pentru scanare, acestea se predau pana la 30 noiembrie 2008.
nicolina01 a scris:

am o intrebare- stie cineva pana cand se pot preda cartile de munca pentru inregistrare
va multumesc


Termenul limita de predare a carnetelor de munca de catre persoanele fizice si juridice pentru activitatea de preluare a datelor este 30 noiembrie 2008.
conform OUG nr.100 din 27.08.2008, termenul de predare a carnetelor de munca s-a prelungit pana la 31.12.2008
Referitor la predarea carnetelor de munca, este corect ca daca persoana si-a inceput activitatea dupa data de 01.04.2001, iar carnetul implicit este deschis tot dupa aceasta data , acestal nu mai necesita scanare? am angajati de ex care au cartea deschisa cu 01.10.2001.
Nu. Scanarea se face pentru perioada desf.inainte de 01.04.2001.
Dupa aceasta data s-au dus declaritii in format electronic si nu mai necesita scanare. Acele carnet de munca deschise dupa data de 01.04.2001 nu necesita scanare.

Alte discuții în legătură

Carti de munca la scanat?! Doina Elena Doina Elena In baza carei Hotarari , Casele de pensii cer iarasi carnetele de munca pentru scanat, avand in vedere ca in 2007 s-au scanat? Pentru ce le mai cer inca odata? (vezi toată discuția)
Scanarea cartilor de munca catalina77 catalina77 Buna dimineata. As dori sa stiu si eu pana la ce data trebuiau duse la ITM cartile de munca pentru scanat? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Carnetul de munca Valeriano Valeriano Buna seara. Nu inteleg prea bine la ce se refera HG 1456/2009 pentru modificarea alin.6 art.2 dinHG 1.768/2005 privind preluarea din carnetele de munca a ... (vezi toată discuția)