Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... predare carti munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

predare carti munca

am o intrebare- stie cineva pana cand se pot preda cartile de munca pentru inregistrare
va multumesc
Nu inteleg intrebarea dvs. Daca va referiti la predarea carnetelor de munca la Casa de Pensii pentru scanare, acestea se predau pana la 30 noiembrie 2008.
nicolina01 a scris:

am o intrebare- stie cineva pana cand se pot preda cartile de munca pentru inregistrare
va multumesc

Termenul limita de predare a carnetelor de munca de catre persoanele fizice si juridice pentru activitatea de preluare a datelor este 30 noiembrie 2008.
conform OUG nr.100 din 27.08.2008, termenul de predare a carnetelor de munca s-a prelungit pana la 31.12.2008
Referitor la predarea carnetelor de munca, este corect ca daca persoana si-a inceput activitatea dupa data de 01.04.2001, iar carnetul implicit este deschis tot dupa aceasta data , acestal nu mai necesita scanare? am angajati de ex care au cartea deschisa cu 01.10.2001.
Nu. Scanarea se face pentru perioada desf.inainte de 01.04.2001.
Dupa aceasta data s-au dus declaritii in format electronic si nu mai necesita scanare. Acele carnet de munca deschise dupa data de 01.04.2001 nu necesita scanare.