Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carti de munca la scanat?!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carti de munca la scanat?!

In baza carei Hotarari , Casele de pensii cer iarasi carnetele de munca pentru scanat, avand in vedere ca in 2007 s-au scanat? Pentru ce le mai cer inca odata?
namiru a scris:

In baza carei Hotarari , Casele de pensii cer iarasi carnetele de munca pentru scanat, avand in vedere ca in 2007 s-au scanat? Pentru ce le mai cer inca odata?

In baza aceleeasi Hotarari pentru care s-au dus si prima data ..... insa atunci nu le-au scanat , ci au preluat datele din carnetele depuse motivand ca nu au avut scanere :tooth:
elis a scris:

namiru a scris:

In baza carei Hotarari , Casele de pensii cer iarasi carnetele de munca pentru scanat, avand in vedere ca in 2007 s-au scanat? Pentru ce le mai cer inca odata?

In baza aceleeasi Hotarari pentru care s-au dus si prima data ..... insa atunci nu le-au scanat , ci au preluat datele din carnetele depuse motivand ca nu au avut scanere :tooth:

De ce au initiat operatiunea, daca nu aveau cu ce sa isi faca treaba .... sistemul asta de stat plin de "inteligenti"...#-o
Daca citesti bine Hotararea Guvernului nr. 1.768/2005 privind preluarea din carnetele de munca a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001 , cu modificarile ulterioare, vei observa ca aceasta activitate este facuta prin intermediul unui institut - Institutul National de Cercetare Stiintifica in Domeniul Muncii si Protectiei Sociale - care nu are nicio tangenta cu aceasta activitate, cum nu a avut nici cu cea de reevaluare a pensiilor.
Este vorba despre cheltuirea unor bani publici .... ;)