avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carti de munca la scanat?!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carti de munca la scanat?!

In baza carei Hotarari , Casele de pensii cer iarasi carnetele de munca pentru scanat, avand in vedere ca in 2007 s-au scanat? Pentru ce le mai cer inca odata?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:29, 27 Februarie 2009
namiru a scris:

In baza carei Hotarari , Casele de pensii cer iarasi carnetele de munca pentru scanat, avand in vedere ca in 2007 s-au scanat? Pentru ce le mai cer inca odata?


In baza aceleeasi Hotarari pentru care s-au dus si prima data ..... insa atunci nu le-au scanat , ci au preluat datele din carnetele depuse motivand ca nu au avut scanere :tooth:
elis a scris:

namiru a scris:

In baza carei Hotarari , Casele de pensii cer iarasi carnetele de munca pentru scanat, avand in vedere ca in 2007 s-au scanat? Pentru ce le mai cer inca odata?


In baza aceleeasi Hotarari pentru care s-au dus si prima data ..... insa atunci nu le-au scanat , ci au preluat datele din carnetele depuse motivand ca nu au avut scanere :tooth:


De ce au initiat operatiunea, daca nu aveau cu ce sa isi faca treaba .... sistemul asta de stat plin de "inteligenti"...#-o
Daca citesti bine Hotararea Guvernului nr. 1.768/2005 privind preluarea din carnetele de munca a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001 , cu modificarile ulterioare, vei observa ca aceasta activitate este facuta prin intermediul unui institut - Institutul National de Cercetare Stiintifica in Domeniul Muncii si Protectiei Sociale - care nu are nicio tangenta cu aceasta activitate, cum nu a avut nici cu cea de reevaluare a pensiilor.
Este vorba despre cheltuirea unor bani publici .... ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua nu mai detin originalul cartii de munca am o copie ... Vasiledumitru58 Vasiledumitru58 buna ziua nu mai detin originalul cartii de munca am o copie stampilata conform cu originalul si cu cod bare scanare carte nu pot depune dosarul de pensie ... (vezi toată discuția)
Copia scanata a cartii de munca din baza cpmb cum poate dovedi vechimea? Cristian Mihailescu Cristian Mihailescu Copia scanata a cartii de munca din baza de date a casei de pensii a municipiului Bucuresti care am verificat ca este facuta . oare exista vreo posibilitate ... (vezi toată discuția)
Contestare decizie pensie am primit decizia de pensionare ... Vasiledumitru58 Vasiledumitru58 contestare decizie pensionare am primit decizia de pensionare in care nu s-a tinut cont de vechimea din carnetul de munca ci doar din REVISAL am declarat ... (vezi toată discuția)