Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Incadrarea juridica conform noului cod penal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Incadrarea juridica conform noului cod penal

In anul 2010 am fost implicat intr-un accident rutier soldat cu vatamare corporala pentru care victima a obtinut un certificat medico legal de 50 zile. Am fost incadrat la art. 184 alin 1 si 3. Acum dosarul se afla la Parchet.Conform noului cod penal se schimba cu ceva situatia?
Care nou Cod penal?
Guvernul a aprobat proiectele de legi pentru punerea in aplicare a Codului Civil si a Codului Penal, a anuntat ministrul justitiei, Catalin Predoiu. Potrivit acestuia, cele doua proiecte urmeaza sa fie inaintate Parlamentului, pentru adoptare. "Proiectele prevad si data intrarii in vigoare. Aceasta este 1 octombrie ", a declarat Predoiu.
Nu cred sa se scimbe ceva pt ca faptele raman aceleasi dar e bine de analizat.
Faptul ca nr. de zile de ingrijiri medicale e mai mic de 90 de zile ,nu mai este vatamare ci lovire sau alte violente conf. art 193-2

Lovirea sau alte
violenţe
Art. 193. –
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau
este afectată sănătatea unei persoane a cărei gravitate
este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult
90 de zile se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la
5 ani sau cu amendă.
Vătămarea corporală Art. 194. –
b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei
persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult
de 90 de zile de îngrijiri medicale;
Acel nou Cod Penal nu a intrat in vigoare.