Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare de imobil+teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare de imobil+teren

As dori sa stiu dacanoul Cod Civil vine cu o noutate in legatura cu un fapt-vreau sa cumpar un imobil cu teren intravilan .acesta are datorii exorbitante la impozitul anual al acestora.as vrea sa stiu daca il pot cumpara prin notar si sa ii platesc apoi in rate eu datoriile.Sau poate ca exista si un alt mod legal de cumparare fara taxe notariale.multumesc anticipat
se pare ca de la 01.01.2012 instrainarea imobilelor se poate face fara a mai fi necesara prezentarea cert fiscal ca dovada a achitarii impozitului...og 30/2011 cu privire la codul fiscal 82. La articolul 254, alineatul (7) se abroga.
ART. 254 Dobândirea, înstrăinarea şi modificarea clădirilor
(7) Înstrăinarea unei clădiri, prin oricare dintre modalităţile prevăzute de lege, nu poate fi efectuată până când titularul dreptului de proprietate asupra clădirii respective nu are stinse orice creanţe fiscale locale, cu excepţia obligaţiilor fiscale aflate în litigiu, cuvenite bugetului local al unităţii administrativ-teritoriale unde este amplasată clădirea sau al celei unde îşi are domiciliul fiscal contribuabilul în cauză, cu termene de plată scadente până la data de întâi a lunii următoare celei în care are loc înstrăinarea. Atestarea achitării obligaţiilor bugetare se face prin certificatul fiscal emis de compartimentul de specialitate al autorităţilor administraţiei publice locale. Actele prin care se înstrăinează clădiri cu încălcarea prevederilor prezentului alineat sunt nule de drept. (Se abrogă de la 1 ian. 2012)...
nu puteti cumpara legal, decat prin notar! (forma autentica obligatorie).
momentan va trebuie certif. fiscal cara sa ateste ca sunt platite impozitele la zi...eventual va intelegeti cu vanzatorul sa scada din pretul convenit impozitele pe care le veti achita dv...
Multumesc pentru raspunsuri.de vreme ce eu ii achit lui impozitele,nu am nicio dovada pentru banii acestia