Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general calcul impozit pe profit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

calcul impozit pe profit

O firma de prestari servicii isi contabilizeaza combustibilul in contul 658.08. La calculul impozitului pe profit acest cont este deductibil sau nedeductibil?
Inregistrarile contabile facute cu ajutorul acestui cont reprezinta cheltuieli deductibile.

Insa conform Codului fiscal in anul 2011- art.21(4), litera t, urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile:

în perioada 1 ianuarie 2011 - 31 decembrie 2011 inclusiv, cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv transportului rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depăşească 3.500 kg şi care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând şi scaunul şoferului, aflate în proprietatea sau în folosinţa contribuabilului, cu excepţia situaţiei în care vehiculele se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:1. vehiculele utilizate exclusiv pentru: intervenţie, reparaţii, pază şi protecţie, curierat, transport de personal la şi de la locul de desfăşurare a activităţii, precum şi vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenţi de vânzări şi de agenţi de recrutare a forţei de muncă;

Depinde daca va incadrati la exceptii. Contul 658.1 reprezinta cheltuieli nedeductibile.

Iar daca puteti deduce cheltuiala cu combustibilul, acesta trebuia inregistrat in cont 3022 si cheltuiala in cont 6022.