Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj bunuri comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj bunuri comune

Buna seara,am un proces de partaj pe rol si sa stabilit in incheierea de sedinta ca bunul imobil acut impreuna cu fostul sot sa fie scos la licitatie publica deoarece nu putem ajunge la o tranzactie de comun acord.Prtajarea sa facut 60% parte lui si 40% partea mea,vin acum cu intrebarea la licitatie valoarea primita de cumparator se imparte in jumate sau tot in procentele de 60 respectiv 40%?
s-au stabilit aceste procente in functie de contributia fiecaruia la apartament, prin urmare chiar daca se scoate la licitatie, tot cotele acelea le veti primi, ele nu se vor schimba 50-50%!
cotele lui au crescut cu 10 procente deoarece a avut doua camere si terenul mostenite "sa zicem" doar ca nu are nici un act doveditor pe vechea locuinta,dupa contruirea celorlalte incaperi am obtinut un titlu de proprietate pe numele meu si al fostului sot prin ordinul prefectului in anul 2005