Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie persoana decedata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie persoana decedata

Unchiul meu a decedat si nu a luat pensia pe luna in care a decedat.
El nu are copii si nici sotie (era divortat).
Intrebarea mea este daca altcineva poate lua pensia - mama lui, fratele, sora si care sunt demersurile ce trebuie facute?
Cu copia certificatului de deces o persoana din familie care l-a inmormantat va merge sa ia ajutorul de inmormantare . ocazie cu care va solicita si pensia.
Legea 263/2010

Art. 120
(1) Sumele neincasate de catre pensionar, reprezentand pensia pe luna in care a avut loc decesul si/sau, dupa caz, drepturi restante de pensie, cuvenite si neincasate pana la deces, se platesc sotului supravietuitor, copiilor, parintilor sau, in lipsa acestora, celorlalti mostenitori, in conditiile dreptului comun.
(2) Sumele prevazute la alin. (1) pot fi solicitate in cadrul termenului general de prescriptie.