Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Neacordare prioritate trecere pietoni, vatamare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Neacordare prioritate trecere pietoni, vatamare corporala

Buna seara,
Din nefericire am fost implicat intr-un accident rutier, nu am acordat prioritate la trecerea de pietoni si am lovit o femeie rezultand vatamare corporala minora. Era noapte, neiluminat, femeia parca iesise de nicaieri alergand si ma trezesc cu ea in fata masinii, faza e ca s-a intamplat langa o trecere de pietoni. Deci oricum as da-o tot eu sunt vinovat. Ambulanta, politie, etc. Femeia a stat in spital 10 ore ptr investigare, dupa care a fost externata a doua zi. In astfel de cazuri, trebuia eliberata de catre spital o fisa de externare sau ei trimit raportul direct catre IML? Nu vreau sa ma trezesc ca daca pateste ceva ulterior sa "dea vina" pe accident. Femeia este ok, prezinta rani minore. Dosar penal tot imi va face + suspendare 3 luni. Am vorbit cu sotul dansei si am cazut de acord sa rezolvam amiabil..dupa ce da declaratia corespunzatoare ("nu am pretentii.."). Sunt oameni modesti si foarte usor influentabili de oamenii din jurul lor, nu ar fi exclus sa-mi ceara mai multi bani.. alta chestie e ca nu mai vreau sa aud de ei pe viitor. Declaratii? Din experienta dvs imi puteti prezenta o mica analiza cu "ce trebuie facut/cum sa ma comport in cazul de fata" ? Va multumesc
Care ar fi consecința cazului (suspendarea permisului+amenda,dosar penal,etc )
Daca victima nu are peste 90 de zile de ingrijiri medicale, se dispune clasarea.
Dupa clasare,se dispune suspendarea dreptului de a conduce pe o perioada de...si amenda ?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca victima nu are peste 90 de zile de ingrijiri medicale, se dispune clasarea.

Corect.

hentzflorin09 a scris:

Dupa clasare,se dispune suspendarea dreptului de a conduce pe o perioada de...si amenda ?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca victima nu are peste 90 de zile de ingrijiri medicale, se dispune clasarea.

Bună ziua
În urma cu 2 zile am accidentat un pieton pe trecerea de pietoni (respectivul alerga pe trecere și nu am avut timp sa opresc fapt în care l-am "agățat" cu oglinda)
Întrebare mea e
Respectivul a ieșit din spital după 5 ore și nu m-am putut împacă cu el (voia 70.000 RON)
Momentan circul cu dovada
Ce se întâmplă la finalul procesului?
Mi se poate anula permisu?
Sau primesc doar suspendare?
Iulian9422, utilizator