Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Diferențe între regimurile matrimoniale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Diferențe între regimurile matrimoniale

Care este dferenta cele 3 variante ale regimului matimonial dupa noul cod civil de la 01 oct 20111?

- regimul in comunutate de bunuri
- regimul in separatie de bunuri
- regimul in cinventie de bunuri

am divort cu nevasta si m-a intrebat la tribunal despre asta si nu stiu ce sa le zic!
va rog sa ma ajutati

ContSters219511, utilizator
Probabil ca va referiti la:
regimul de comunitate a bunurilor, regimul de separatie si de regimul in conventie a bunurilor.

Comunitatea matrimoniala inseamna ca gigel si ioana sunt co-proprietari pe bunurile obtinute in timoul casatoriei

Conventia matrimoniala, este acea conventie care reglementeaza situația patrimoniului celor doi soți. Convenția matrimonială are rolul de a dezambiguiza apartenenta unor bunuri dobândite în timpul mariajului în sensul de a clarifica care sunt bunuri comune și care sunt bunuri proprii a unuia sau altuia dintre parteneri.

Regimului separaţiei de bunuri, fiecare dintre soţi este proprietar exclusiv în privinţa bunurilor dobândite înainte de încheierea căsătoriei, precum şi a celor pe care le dobândeşte în nume propriu după această dată.
Prin convenţie matrimonială, părţile pot stipula clauze privind lichidarea acestui regim în funcţie de masa de bunuri achiziţionate de fiecare dintre soţi în timpul căsătoriei, în baza căreia se va calcula creanţa de participare.

super raspusul tau alex, am inteles cam asa:
eu daca nu am avut nicio conventie de separare sa conventie de bunuri i de 1 oct 2011, inseamna ca apartamentul cumparat de mine inainte da casatorie, imi ramine doar mie?
mi-a zis fosta nevasta ce ea poate sa se intabuleze cand doreste pe apartamentul meu pana cand nu suntem divortati!
e adevarat dupa noul cod civil!?
ContSters219511, utilizator
exact, este bun propriu si se aplica regimul separatiei de bunuri.
asa deci, regimul de separatie de bunuri swe aplica la tribunal?
cum asa, ca eu am dobandit apartamentul ineinte de casatorie!
cum asa?!
nu inteleg ce inseamna seoaratie de buniri! ca doar nu am fost la notar sa stabilim asa ceva.
ContSters219511, utilizator
Este bun propriu si nu are nici un drept de proprietate asupra respectivului bun.

Art. 340. - Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soț:
a) bunurile dobândite prin moștenire legală, legat sau donație, cu excepția cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soți, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerț care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creațiilor sale și asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele științifice sau literare, schițele și proiectele artistice, proiectele de invenții și alte asemenea bunuri;
f) indemnizația de asigurare și despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soți;
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum și bunul dobândit în schimbul acestora;
h) fructele bunurilor proprii. Veniturile din muncă și cele asimilate acestora

Art. 343. -
(1) Calitatea de bun comun nu trebuie să fie dovedită
(2) Dovada că un bun este propriu se poate face între soți prin orice mijloc de probă. În cazul prevăzut la art. 340 lit. a), dovada se face în condițiile legii
(3) Pentru bunurile mobile dobândite anterior căsătoriei, înainte de încheierea acesteia se întocmește un inventar de către notarul public sau sub semnătură privată, dacă părțile convin astfel. În lipsa inventarului, se prezumă, până la proba contrară, că bunurile sunt comune. Formalitățile de publicitate

Art. 344. - Oricare dintre soți poate cere să se facă mențiune în cartea funciară ori, după caz, în alte registre de publicitate prevăzute de lege despre apartenența unui bun la comunitate.

Trebuie sa dovediti in instanta ca nu este bun comun ci ca este propriu prin cumpararea lui inaintea casatoriei.
Alexandru Munteanu, Avocat