avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... E posibila cumparare bun de catre un singur sot?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

E posibila cumparare bun de catre un singur sot?

Exista 3 regimuri matrimoniale:
* Regimul comunității legale;
* Regimul separației de bunuri;
* Regimul comunității convenționale.

In cazul in care am optat pentru Regimul comunității legale, poate sa cumpere unul dintre soti un bun doar pe numele lui?

Celalalt este de acord, dar ar prefera sa nu apara in actele de proprietate.

De asemenea, impozitarea bunului se va impune ambilor soti?
Ultima modificare: Marți, 7 Mai 2019
AntiSecretare, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:13, 7 Mai 2019
Sub regimul matrimonial al comunității legale de bunuri, orice bun dobândit în timpul căsătoriei este bun comun.
Indiferent ca figurează doar unul dintre soti.
Dacă se dorește ca bunul să fie propriu al sotului dobanditor, trebuie să încheiati înainte o convenție matrimonială de separație de bunuri, după care să faceți achiziția.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doar unul din soti doreste sa cumpere un imobil andreea_adomnitei andreea_adomnitei Buna ziua. In cazul unor soti, se poate ca doar unul din soti sa achizitioneze pe numele si in proprietatea lui un imobil? Si daca da, in cazul unui divort, ce ... (vezi toată discuția)
Care este diferenta intre comunitatea legala, conventionala si separatia de bunuri? anna_cta anna_cta La depunerea dosarului pentru casatorie, care este diferenta intre comunitate legala, comunitate conventionala si regimul separatiei de bunuri? Nu gasesc un ... (vezi toată discuția)
Cumparare casa de un sot Mara 30 Mara 30 Va rog sa ma ajutati cu un sfat: sunt casatorita de 4 ani si doresc sa imi cumpar o casa care doresc [b]sa fie doar bunul meu propriu[/b], deoarece banii imi ... (vezi toată discuția)