Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... E posibila cumparare bun de catre un singur sot?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

E posibila cumparare bun de catre un singur sot?

Exista 3 regimuri matrimoniale:
* Regimul comunității legale;
* Regimul separației de bunuri;
* Regimul comunității convenționale.

In cazul in care am optat pentru Regimul comunității legale, poate sa cumpere unul dintre soti un bun doar pe numele lui?

Celalalt este de acord, dar ar prefera sa nu apara in actele de proprietate.

De asemenea, impozitarea bunului se va impune ambilor soti?
AntiSecretare, utilizator
Sub regimul matrimonial al comunității legale de bunuri, orice bun dobândit în timpul căsătoriei este bun comun.
Indiferent ca figurează doar unul dintre soti.
Dacă se dorește ca bunul să fie propriu al sotului dobanditor, trebuie să încheiati înainte o convenție matrimonială de separație de bunuri, după care să faceți achiziția.