avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Raspuns accept plata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Raspuns accept plata

Masina este reparata, iar service-ul asteapta acceptul asiguratorului cu privire la plata. In cat timp este obligat asiguratorul sa dea acest raspuns ?
Cel mai recent răspuns: Adrian Tudor , Consultant asigurari 22:24, 20 Octombrie 2011
dar nu ati cerut un "accept"prealabil al asiguratorului inainte sa va apucati de treaba...pe baza unui deviz, ca sa fiti sigur ca asiguratorul va accepta la plata factura, si nu i se va parea exagerata :d...se mai intampla si astfel de cazuri....
in contractul de asigurare, ce termen aveti?
Asiguratorul are contract cu service-ul de decontare directa. Am primit deviz de la asigurator si cu el am fost la service. Reparatia s-a facut in baza acelui deviz. Dar service-ul a constatat ca mai e nevoie si de alte piese inafara celor specificate in deviz. A facut reparatia corespunzator, insa eu acum nu pot lua masina pana nu primesc accept de plata in partea celor de la asigurari.
Ma intereseaza cat de mult pot sa intarzie cu acest raspuns. Nesimtirea si neseriozitatea guverneaza domeniul asigurarilor auto. No offence dar asta e adevarul.
Acesta este un abuz!
Am fost intr-o asemenea situatie, si am ridicat masina chiar daca plata inca nu era facuta de catre asigurator. Service-ul, nu are un "drept de retentie" asupra masinii dv.!
Mergeti si spuneti-le ca vreti sa va ridicati masina, in caz contrar veti face o plangere...ca sa aveti dovada, puteti sa mergeti direct cu o "notificare" redactata de dv. la care sa va dea un raspuns...(aveti grija sa v-o inregistreze)! In cazul in care refuza, puteti sa cereti si despagubiri pentru perioada de timp in care n-ati putut utiliza masina!!!!
Succes!!!
grandanat a scris:

Asiguratorul are contract cu service-ul de decontare directa. Am primit deviz de la asigurator si cu el am fost la service. Reparatia s-a facut in baza acelui deviz. Dar service-ul a constatat ca mai e nevoie si de alte piese inafara celor specificate in deviz. A facut reparatia corespunzator, insa eu acum nu pot lua masina pana nu primesc accept de plata in partea celor de la asigurari.
Ma intereseaza cat de mult pot sa intarzie cu acest raspuns. Nesimtirea si neseriozitatea guverneaza domeniul asigurarilor auto. No offence dar asta e adevarul.


Aici s-ar putea sa fie cauza.Daca service-ul a facut si reparatiile suplimentare fara sa solicite reconstatarea, asiguratorul nu va achita aceasta suplimentare iar service-ul (vinovat) nu stie cum sa dreaga situatia.probabil va solicita sa platiti dv. diferenta:foottap:

@nucu$
perfect de acord, insa eu nu-mi permit sa las masina nici macar o saptamana in service doar ca sa trimita asiguratorul un accept, accept ce in mod normal ar trebui sa dureze jumatate de ore sa-l trimita.

Deci revin cu intrebarea. Cat timp are legal la dispozitie asiguratorul ca sa dea raspunsul ?

Alte discuții în legătură

Uniqa nu imi achita reparatia gina89 gina89 buna seara, am CASCO la UNIQA. am deschis dosar de daune si mi-am dus masina in service, la Midocar. Cei de la Midocar au facut reconstatare Midocar acceptul ... (vezi toată discuția)
Problema rca grupama trandafir1 trandafir1 buna ziua. am avut un accident cu o dacie care nu mia accordat prioritate, dupa care am fost la asigurari pt constare.Eu am dus masina la un service unde a ... (vezi toată discuția)
Deviz dauna asigurator tgmm11 tgmm11 As vrea sa stiu, va rog, daca pot avea acces la devizul dupa care asiguratorul a evaluat cuantumul pagubei.Mi s.a pus la dispozitie doar nota de constatare. (vezi toată discuția)