Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general imprumut actionar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

imprumut actionar

Cunoaste cineva o prevedere legala prin care un actionar poate fi imprumutat de firma cu o suma de pana la 5000 euro pana la ridicarea dividendelor?eu recunosc ca nu stiu despre acesta prevedere,dar am un client care imi spune ca exista si de fapt nu este nicio prevedere care sa interzica si la SRL acordarea acestui imprumut.
Acordarea de imprumuturi de catre o societate asociatilor/administratorilor ei ridica probleme de natura legala si fiscala.

Din punct de vedere legal se pot mentiona urmatoarele:

- art. 1444 alin. 1 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare prevede ca este interzisa acordarea de imprumuturi administratorilor, cu exceptia celor prevazute la alin. 3;

- art. 1444 alin. 3 din Legea nr. 31/1990 permite totusi acordarea de imprumuturi administratorilor in limita echivalentului in lei al sumei de 5.000 euro;

- incalcarea acestor prevederi constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 3 ani, conform art. 272 alin. 1 pct. 3 din Legea nr. 31/1990;

- din formularea art. 272 alin. 1 pct. 3 din lege rezulta ca, in fapt, interdictia referitoare la acordarea unor imprumuturi mai mari de 5.000 euro in cazul administratorilor se aplica si fondatorilor, directorilor sau reprezentantilor legali ai societatii, care se se imprumuta, sub orice forma, direct sau printr-o persoana interpusa, cu alte cuvinte interdictia se aplica si asociatilor;

- este adevarat ca prevederile art. 1444 din Legea nr. 31/1990 se refera la administrarea societatilor pe actiuni, fara sa existe dispozitii exprese cu privire aplicabilitatea ei in cazul societatilor cu raspundere limitata, insa cel mai prudent este sa se interpreteze ca ele sunt aplicabile si SRL-urilor;

- daca asociatul este unic in societate, atunci imprumutul se poate acorda numai in baza unui contract incheiat sub forma scrisa, sub sanctiunea nulitatii absolute, conform art. 15 din Legea nr. 31/1990;

- in baza principiului specialitatii capacitatii de folosinta in cazul persoanelor juridice (inclusiv societati comerciale) prevazut de Decretul nr. 31/1954 privitor la persoanele fizice si persoanele juridice, aptitudinea societatilor comerciale de a acorda imprumuturi (inclusiv pentru asociati) este circumscrisa scopului pentru care ele s-au infiintat � efectuarea de acte de comert -, ceea ce implica ca acordarea de imprumuturi fara dobanda de catre o societate comerciala sa fie calificata ca fiind contrara scopului infiintarii societatii;

- un eventual contract de imprumut fara dobanda incheiat de societatea comerciala in calitate de imprumutator si asociat sau alta persoana este lovit de nulitate absoluta, in baza art. 34 alin. 2 din Decretul nr. 31/1954 care prevede ca �orice act juridic care nu este facut in vederea realizarii acestui scop este nul�;

- nerespectarea acestor dispozitii atrage raspunderea materiala a asociatului pentru daunele produse societatii, precum si raspunderea penala a acestuia conform art. 272 alin. 1 din Legea nr. 31/1990.

Din punct de vedere fiscal, avand in vedere prevederile art. 11 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile ulterioare, in baza carora organele fiscale pot reincadra tranzactiile dintre societatea comerciala (contribuabila) si persoanele afiliate (asociatii), astfel ca:

- acordarea imprumutului catre asociat poate fi tratata drept acordare de dividend, mai ales daca societatea inregistreaza profituri din anii precedenti ramase nerepartizate;

- dobanda luata in considerare la imprumutul acordat de societate asociatului (persoane afiliate) este dobanda determinata in conditii de piata, conform pct. 38 si pct. 39 din Normele metodologice date in aplicarea Titlului I din Codul fiscal, aprobate prin H.G. nr. 44/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, organele fiscale avand dreptul sa ajusteze nivelul veniturilor din dobanzi, conform art. 11 din Codul fiscal.

Pentru a evita complicatii de natura legala si fiscala la acordarea de imprumuturi de catre o societate comerciala asociatilor ei este recomandabil:

- mentionarea in actul constitutiv al societatii faptul ca aceasta poate imprumuta asociatul/administratorul pana la limita maxima a contravalorii in lei a sumei de 5.000 euro, cu dobanda la nivelul dobanzii de referinta stabilit de BNR;

- acordarea imprumutului sa fie consemnata intr-un contract de creditare incheiat in forma scrisa.

[ link extern ] /

multumesc gabriela ,acum citind imi aduc aminte ca am citit candva dar uitasem cu desavarsire.
Cu mare placere, Simona . :)