Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... studii superioare de lunga durata vs studii superioare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

studii superioare de lunga durata vs studii superioare de scurta durata

Buna ziua,am si eu o interbare la care va rog sa ma ajutati. Am o prietena care este angajata ca bibliotecar,a terminat facutatea Spiru Haret in 2008 iar cei din conducerea bibliotecii au reincadrata-o pe functie corspunzatoare unor studii superioare de scurta durata.Este corect?
In sistemul bibliotecilor publice functia de bibliotecar poate fi ocupata cu studii medii (M), superioare de scurta durata (SSD) si superioare de lunga durata (S), conform prevederilor din Legea 284/2010, Anexa IV, Cap. II, lit. "b".
De asemenea, din reglementarile cuprinse la art. 27 din Legea 284/2010, care invoca prevederile art. 18/1 si 18/3 din legea 288/204 privind organizarea studiilor universitare, "salarizarea absolventilor ciclului I si/sau II (Bologna) se face la nivelul absolventilor cu studii superioare de lunga durata (S)".
Vazand prevederile de mai sus, in cazul cand prietena dvs. a absolvit (in conditiile legii) ciclul I si/sau II (Bologna), putea fi incadrata pe postul de bibliotecar cu studii superioare de lunga durata (S).