Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prestatie Tabulara Partiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prestatie Tabulara Partiala

Buna ziua,

Am deschis un proces de Prestatie Tabulara la "proeminantii vanzatori" ai unui apartament achizitionat de la dansii . ( achitat integral conform antecontractului la termenele stabilite)

Numai ca proeminentii vanzatori refuza sa faca contracte de V-C in forma autentica la mine (si la vecini).

Imobilul de locuinte colective nici nu a fost receptionat pana la inceputul verii.
Acuma este receptionat de catre Primaria loc respective (cel care a emis Autorizatia de Construire) respectiv de catre Inspectia de Stat in Constructii este receptionat.
Primaria a emis un certificat de edificare a imobilului de locuinte colective.

La procesul meu dupa ce vine expertul in c-tii si constata ca exista apartamentul on cauza in sc..., etajul ... din antecontract cam care ar fi pasi care ar urma pentru a face o intabulare partiala.

Deoarece taxele de timbru ne-au cam secat de bani.?

Daca se poate face acest lucru,dupa constatarea expertului in c-tii cam care ar fi urmatorii pasi?

Va multumesc de sfaturi.

Cu deosebita stima,

Patitul 2

Nu puteti face intabulare inainte sa obtineti titlu de proprietate, adica hotararea judecatoreasca.
Puteti doar nota in cartea funciara antecontractul si existenta pe rolul instantei a procesului.
ContSters103772, utilizator
Buna ziua,

Notarea antecontractului s-a facut deja in C.F.-ul terenului pe care s-a construit.
Respectiv notarea litigiului la fel in aceasi zi cum sa deschis procesul, cu certificat de grefa.

Dar vroiam sa intreb dupa ce vine expertul in c-tii si confirma ca exista ap, constructia,si ca ii receptionata de primarie,ISC- tii , dupa acea se va da o hotarare care sa tina cont de act autentic de vanzare cumparare ? Astfel ulterior sa putem face intabularea partiala pe baza acestei Hotarari Judecatoresti.

Va multumesc anticipat.

Cu deosebita stima,

Patitul 2
Dupa ramanerea irevocabila a hotararii judecatoresti care tine loc de act de vanzare cumparare se va putea face intabularea.
Buna ziua,

Va multumesc.

Dar mai am o singura precizare de facut pentru situatia mea.

Imobilul de locuinte nu are C.F. colectiv respectiv apartamentele nu au C.F. individual.

La aceasta situatie ma refer.
Daca se pote face prestatia tabulara partiala.

Va multumesc anticipat.

Cu deosebita stima,

Patitul 2
In cartea funciara trebuie mentionat proprietarul. Pana nu se pronunta hotararea care tine loc de contract de vanzare-cumparare, nu sunteti proprietar. Prin urmare, pentru apartament nu se poate deschide carte funciara, deocamdata.
Pentru imobil sa va deschide cartea funciara colectiva in momentul in care unul din proprietarii apartamentelor va solicita intabularea dreptului sau de proprietate si deschiderea cartii funciare pentru apartamentul sau.