Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concurs pentru ocuparea unui post de contabil sef
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concurs pentru ocuparea unui post de contabil sef

In cazul in care la unul concurs pentru ocuparea unui post vacant, in cazul de fata de contabil sef, se prezinta doar 2 concurenti si sunt 3 probe:proba scrisa, practica interviul.Exista posibilitatea ca proba practica si interviul sa fie conditionata de proba scrisa, adica sa nu iti mai fie permis sa intri in urmatoarele probe daca nu ai obtinut un punctaj de 5 la proba scrisa.exista ceva lege care conditionaja acest lucru sau sunt cei din comisie care stabilesc. dar intrebarea mea si in caul in care sunt doar 2 concurenti? deoarece exista posibilatea ca unul dintre ei sa fie mai bun la practic decat la scris(poate nu a vut timp sa citeasca si sa invete toata bibliografia respectiv?ast rasp , va mutumesc
Regulamentul de organizare a unui concurs pentru ocuparea unui post nu poate diferentiat in functie de numarul participantilor (doar denumirea se schimba, daca este un singur candidat se numeste examen). Poate participa si un singur candidat, daca nu se califica in etapa urmatoare, nu se ocupa postul si se organizeaza un alt examen. Daca exista un barem prevazut pentru proba scrisa, sau pentru orice alta proba, daca nu l-ai trecut nu poti trece in etapa urmatoare.
Vedeti HG nr. 286/2011 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzator functiilor contractuale si a criteriilor de promovare in grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar platit din fonduri publice, care a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 221, din 31 martie 2011.

Art. 18. — (1) Concursul pentru ocuparea unui post vacant sau temporar vacant consta, de regula, in 3 etape succesive, dupa cum urmeaza:
a) selectia dosarelor de inscriere;
b) proba scrisa si/sau proba practica;
c) interviul.
(2) Proba practica poate fi introdusa in cazul functiilor contractuale la care este necesara verificarea abilitatilor practice.
(3) Se pot prezenta la urmatoarea etapa numai candidatii declarati admisi la etapa precedenta.

www.avocatnet.ro/content/art...

daca veti studia ce v-a indicat colegul veti vedea ca este legal ce au facut....
vio_adriana a scris:

In cazul in care la unul concurs pentru ocuparea unui post vacant, in cazul de fata de contabil sef, se prezinta doar 2 concurenti si sunt 3 probe:proba scrisa, practica interviul.Exista posibilitatea ca proba practica si interviul sa fie conditionata de proba scrisa, adica sa nu iti mai fie permis sa intri in urmatoarele probe daca nu ai obtinut un punctaj de 5 la proba scrisa.exista ceva lege care conditionaja acest lucru sau sunt cei din comisie care stabilesc. dar intrebarea mea si in caul in care sunt doar 2 concurenti? deoarece exista posibilatea ca unul dintre ei sa fie mai bun la practic decat la scris(poate nu a vut timp sa citeasca si sa invete toata bibliografia respectiv?ast rasp , va mutumesc

In legislatia anterioara aparitiei HG 286/2011,exista intr-adevar conditionarea ca daca candidatul nu a obtinut minim 70 de puncte(nota7)la scris,se considera respins si nu mai putea participa la concurs in etapa urmatoare.-adica proba scrisa era eliminatorie daca se obtinea un punctaj sub 7.
InHG 286,nu mai exista aceasta conditionare, se considera admis la concursul pentru ocuparea unui post vacant/temporar vacant candidatul care a obtinut cel mai mare punctaj dintre candidatii care au concurat pentru acelasi post, cu conditia ca acestia sa fi obtinut punctajul minim necesar
Punctajul minim total necesar este 70 de puncte, in cazul concursurilor organizate pentru ocuparea functiilor contractuale de conducere(media aritmetica
a punctajelor obtinute la proba scrisa practica si interviu sa fie min. 70).
deci ar fi fost normal sa participam la toate probele si dupa sa se faca un punctaj fiecareia dintre noi si cea care avea puncatjul cel mai bun sa castige?mie nu mi s-a parut corect sa nu mi se acorde sansa sa trec si la celelalte probe(comisia era impartita,presedintele a avut ultimul cuvant deoarece favorita era cealalta concurenta) si cred ca i-a fost frica stiind ca aici sunt mai cu experienta.