avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concurs pentru ocuparea unui post de contabil sef
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concurs pentru ocuparea unui post de contabil sef

In cazul in care la unul concurs pentru ocuparea unui post vacant, in cazul de fata de contabil sef, se prezinta doar 2 concurenti si sunt 3 probe:proba scrisa, practica interviul.Exista posibilitatea ca proba practica si interviul sa fie conditionata de proba scrisa, adica sa nu iti mai fie permis sa intri in urmatoarele probe daca nu ai obtinut un punctaj de 5 la proba scrisa.exista ceva lege care conditionaja acest lucru sau sunt cei din comisie care stabilesc. dar intrebarea mea si in caul in care sunt doar 2 concurenti? deoarece exista posibilatea ca unul dintre ei sa fie mai bun la practic decat la scris(poate nu a vut timp sa citeasca si sa invete toata bibliografia respectiv?ast rasp , va mutumesc
Cel mai recent răspuns: Tanjiani , utilizator 11:17, 21 Octombrie 2011
Nu cred ca din acest motiv era impartita comisia, ci pt. reglementarea de la art.18
(3) "Se pot prezenta la urmatoarea etapa numai candidatii declarati admisi la etapa precedenta."
si art.30(4)
"(4) Se considera admis la concursul pentru ocuparea unui post vacant/temporar vacant candidatul care a obtinut cel mai mare punctaj dintre candidatii care au concurat pentru acelasi post, cu conditia ca acestia sa fi obtinut punctajul minim necesar"
Se vorbeste despre un rezultat final,nu despre pc. minim necesar fiecarei probe,iar un rezultat final este media aritmetica a pc. obtinute la toate cele 3 probe,care ar trebui sa fie minim 70 de puncte.
"deci ar fi fost normal sa participam la toate probele si dupa sa se faca un punctaj fiecareia dintre noi si cea care avea puncatjul cel mai bun sa castige?mie nu mi s-a parut corect sa nu mi se acorde sansa sa trec si la celelalte probe(comisia era impartita,presedintele a avut ultimul cuvant deoarece favorita era cealalta concurenta) si cred ca i-a fost frica stiind ca aici sunt mai cu experienta."

Suntem cumva la piata sau respectam regulamentul?:(

"Se vorbeste despre un rezultat final,nu despre pc. minim necesar fiecarei probe,iar un rezultat final este media aritmetica a pc. obtinute la toate cele 3 probe,care ar trebui sa fie minim 70 de puncte."
Nu este de ajuns ca media sa fie 70 de puncte, candidatul trebuie sa obtina minim 70 de puncte la fiecare proba...#-o
Ultima modificare: Vineri, 21 Octombrie 2011
Tanjiani, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Examenele de promovare in institutii de stat andreicosmin74@yahoo.com andreicosmin74@yahoo.com CARE ESTE NOTA DE PROMOVARE LA UN EXAMEN IN INSTITUTII PUBLICE CU BUGET DE AUTOFINANTARE? (vezi toată discuția)
Examen pe post sonias sonias Va rog sa-mi spuneti in care lege se prevede examenul pe post, dar nu pentru functionari publici. In speta, Posta Romana. Cum se desfasoara examenul scris si ... (vezi toată discuția)
Conditii de participare pentru ocuparea unui post de consilier gradul 1, la o institutie publica ANDREI_oni ANDREI_oni Buna seara, Va rog sa imi spuneti daca, dupa proba scrisa pentru ocuparea unui post de consilier in cadrul unei institutii publice, a doua proba se sustine cu ... (vezi toată discuția)