Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii compensatorii.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii compensatorii.

Sunt in concediu de maternitate de 3 luni,iar fabrica la care am lucrat se inchide de la 1 decembrie,iar colegii mei primesc 3 salarii compensatorii.Eu am dreptul la acele salarii,fiind in concediu de materniatate?
teoretic da, daca va reorganizeaza odata cu ei. in cazul dvs, concedierea va opera dupa intoarcerea din cic. repet ,teoretic. prectic, peste un an s-ar putea sa nu-i mai gasiti. prin urmare sfatul meu ar fi sa va intrerupeti o luna cic , sa primiti banii
Dar cum as putea sa intrerup cic?
mihaelanagy a scris:

Dar cum as putea sa intrerup cic?

Faceti o cerere de reluare a activitati .. in acest caz, angajatorul va emite o decizie de incetarea a suspendarii c.i.m. si de reluare a activitatii ...

Legea nr 202/2002 republicata, privind privind egalitatea de sanse intre femei si barbati prevede la
art.10 alin.7
: La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.