Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare imobil intre doua societati comerciale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare imobil intre doua societati comerciale

Buna ziua,

As dori sa transfer un imobil intre doua societati comerciale (cu acordul tuturor partilor implicate) si cea
mai simpla solutie mi se pare vanzarea, cu factura, plata, etc. Imobilul are o valoare contabila - ramasa de amortizat -
destul de mica (nu a fost reevaluat)
Exista vreo reglementare privitor la valoarea de vanzare? pentru ca nu as vrea sa transfer fonduri dintr-o
societate intr-alta numai de dragul de a o face. Evident taxele notariale vor fi calculate si platite conform situatiei reale din teren.
De exemplu, as face factura pe 2000 lei + TVA = 2380; virez TVA la buget si platesc impozit 16% pe diferenta
dintre valoarea de vanzare si valoarea ramasa de amortizat.

Multumesc
themis a scris:

Miroase a fraudă fiscală. :) Nu cred că fiscul va sta cu ochii închişi. Scopul fiind acela de a diminua taxele datorate (TVA, impozit pe profit), vă supuneţi unor riscuri inutile.

Ori, scopul unei societăţi comerciale este acela de a realiza profit, nu de a face liberalităţi avînd ca obiect bunuri din patrimoniu. Un astfel de act ar fi lovit de nulitate absolută.

Liviu S.Bordaş

Sunt de acord cu cele spuse mai sus.=D>
ContSters57756, utilizator
Puteti incerca transferul proprietatii de pe o firma pe alta fie prin fuziune, fie prin divizare. Nu se plateste nici impozit,niciTVA la transfer daca firma pe care se face transferul imobilului e platitioare de TVA.
Nu sunt de acord cu userul LIDON, poate omul nu vrea sa aiba loc aceasta fuziune de care pomenesti.

Parerea mea, cel mai bine ar fi sa transferi proprietatea asupra imobilului la valoarea rezultata din tabelele notariale. Astfel, chiar daca platesti un pic mai mult (poate) te scutesti, ulterior, de batai de cap si teama ca vine Fiscul si te intreaba cate una alta despre acel transfer.
Cum crezi ... eu zic ca nu merita sa te complici prea tare
Multumesc celor care mi-au raspuns

In privinta mirosului de frauda fiscala( citez: =D> ): tocmai de aceea sunt pe un forum legislativ, ca sa
cer un sfat pertinent si evit incalcarea legii

Multumesc