avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general DEDUCERI CHELTUIELI COMBUSTIBIL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

DEDUCERI CHELTUIELI COMBUSTIBIL

Buna ziua,
In urma anularii deducerii cheltuielilor cu transportul-motorina, pentru anii 2009-2010, am de plata la fisc o suma si penalitatile aferente perioadei.
Va rog sa-mi spuneti cum procedez pentru reducerea sau anularea :sorry:penalitatilor de intarziere la plata , fiind acum 2011.

Multumesc.
:(
Cel mai recent răspuns: elena chilea , utilizator 21:51, 24 Octombrie 2011
Puteti apela la facilitatea de a plati 50% din penalitati in conditiile achitarii bazei pana la 31.12.2011
Ultima modificare: Miercuri, 26 Octombrie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Beneficiati de scutirea platii penalitatilor aferente debitelor neplatite la termen care sunt inscrise in fisa platitorului la 31/08/2011 daca achitati aceste debite si dobanzile aferente pana la 31/12/2011 sau veti beneficia de o reducere de 50% daca achitati aceste debite si dobanzile aferente pana la 30/06/2012.

Aceste debite de care spuneti mai sus apar in fisa la 31/08/2011?
Multumesc ptr raspuns.
In urma unei inspectii fiscale ,dupa anularea deducerii , au stabilit impozitul suplimentar de plata.Am achitat acum toata suma si majorari de intarziere.Mai pot recupera ceva si cum procedez ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire penalitati la firme,daca se face plata datoriilor pana la 31 decembrie. getic2000 getic2000 Buna ziua,nu stiu daca am inteles bine din ce a zis domnul Boc intr-o zi la televiziune legat de scutirea de plata a penalitatilor firmelor daca se platesc ... (vezi toată discuția)
Og nr.30/2011 - privind modificarea si completarea codului fiscal petrescu alina petrescu alina Pentru obligațiile fiscale restante la 31 august 2011, penalitățile de întârziere se anulează sau se reduc. Despre ce obligatii fiscale este ... (vezi toată discuția)
Og30/2011 ana-alina ana-alina Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti, daca stie cineva, care este modalitatea de calcul a diminuarii penalitatilor de interziere conform OG 30/2011. Situatia din ... (vezi toată discuția)