avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... soferi de tir
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

soferi de tir

cum se procedeaza in cazul unui sofer de tir la pontarea lui?pe cine am intrebat nu mi- a dat nici un raspuns clar sa imi zica de la un cap la altul cum se face efectiv foaia de pontaj a unui tirist?de exemplu daca vin cei de la itm si imi cer foaia de pontaj a soferilor de tir!?cum ii pontez avand in vedere ca programul lor de lucru este in functie de acea diagrama de 9 ore maxim!!!si cu pauze care trebuie sa le faca orice sofer de tir?care este programul ?si cu sporul la fel?el se deplaseaza si noaptea?trebuie spor noapte,?si cu asta acest spor cum se procedeaza ca normal se face act aditional ca incepand cu data x se acorda spor de 25% salariatului x!!dar el luna urmatoare poate el nu se va mai deplasa noaptea!????multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Zamy , utilizator 15:03, 30 Decembrie 2011
Subtin aceasta intrebare cu intarirea ca soferi de tir conduc in mod frecvent noaptea din motivu TRAFIC mai lejer , Aceste ore de lucru noaptea Sant supuse unui spor de calcul la pensie , ele depasesc coantumu de 25% pe luna , si as mai adauga o intrebare (ce se nai aude de grupa 2 de munca aprobata in 1990 , conditi grele de munca ) Va multumesc !
la soferii care lucreaza dupa diagrama este obligatoriu sa-l pontez conform diagramelor?se poate sa il trec normal 8h pe zi de luni pana vineri chiar daca deplasarile nu au fost in intervalul 8-16 conform programului din cim ?
Pontajul se face dupa diagrama si se trec orele lucrate efectiv. Se vor plati suplimentar daca sunt ore de noapte, daca sunt efectuate in zile nelucratoare si nu s-au dat altele libere in schimb etc. Pentru perioada in care nu a lucrat efectiv, dar a fost plecat in cursa primeste diurna.
multumesc pt raspuns dar am o nelamurire adica daca pe 01 a plecat in cursa si a stationat 2 zile s-a intors a 4 zi eu il pontez doar prima si ultima zi(adica zilele in care apare deplasare) si celelalte 2 zile il trec liber si ii dau doar diurna pt ele?
Un sofer de tir poate conduce efectiv 9-10 ore pe zi el avand programul maxim de lucru de 15 ore. Sa fie pontat 8 ore zilnic nu mi se pare chiar ok , acum depinde de firma ,de sofer si de programul de lucru una este sa faci 4000-5000 km/ luna iar alta este sa faci 10.000 km/luna . Treaba cu plata la km nu este tocmai legala dar se practica si afara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pontaj individual sofer autocamion rrramor rrramor Buna ziua , Va rog sa ma lamuriti si pe mine , cum trebuie facut pontajul pentru un sofer de camion , fiind plecat cate 5-6 zile , in care binenteles ... (vezi toată discuția)
Pontarea si salariul pe tara al soferilor de autocamion angajaripolach angajaripolach Buna seara! Am o mare dilema cu privire la pontarea soferilor. Firma la care lucrez are 170 de soferi, toti lucrand pe comunitate. Pe acestia ii pontam cu 8 ... (vezi toată discuția)
Pontaj soferi alina.petras alina.petras Cum se ponteaza corect soferii profesionisti ? In momentul de fata pontez soferii in functie de foile de parcurs, le platesc ore suplimentare, ore noapte si ... (vezi toată discuția)