Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... martori in instanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

martori in instanta

buna seara.as dori sa va intreb in ce conditii se poate schimba un martor si daca mai pot nominaliza inca unul avand dreptul la 2 martori pe care nu l am declarat de la inceput?
adriana_15, utilizator
Intelegem ca e vorba de un proces civil.
Teoretic se poate. Vi s-a admis proba cu martori, nu conteaza cum ii cheama decat pt a fi citati. Prezentati-va direct cu ei in instanta.
Daca ati mentionat numele martorului deja, nu-l puteti schimba decat din motive intemeiate (lipsa din tara, boala etc .)
adriana_15 a scris:

buna seara.as dori sa va intreb in ce conditii se poate schimba un martor si daca mai pot nominaliza inca unul avand dreptul la 2 martori pe care nu l am declarat de la inceput?

Inteleg ca doriti in afara de schimbarea unui martor, introducerea celui de-al treilea.
Daca este proces civil, puteti schimba martorul cu conditia sa-l aduceti la termenul stabilit de instanta pentru audieri.
In conditiile in care doriti sa suplimentati numarul de martori cu unul, (de la 2 la 3) va trebui sa aveti acceptul instantei, si de preferat ar fi sa-l aveti cu dvs. daca vi se admite, va fi audiat imediat.
Marcel Mihalache, Avocat