avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare studii superioare

BUNA ZIUA,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema
Sunt angajata intr-o institutie sanitara ca sef serviciu contabilitate cu delegatie(contabil IA).Anul acesta am otinut diploma de licenta.
Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa fiu incadrata dupa ce se va solicita tranformarea de post din contabil in economist,deoarece la noi este un subiect foarte controversat.
Cel mai recent răspuns: gini , utilizator 09:05, 3 Octombrie 2008
Pentru ocuparea oricarui post scos la concurs se sustine examen.
Cu vechimea dvs in meseria respectiva, si mai ales ca aveti si studii superioare, ar fi trebuit sa fiti incadrata macar pe post de economist I, daca nu IA.
Ultima modificare: Marți, 30 Septembrie 2008
Nicoleta Ilea, Consultant resurse umane
Trebuie vazuta corespondenta dintre contabil IA si economist..... este posibil ca in functie de anumite criterii sa va incadrati la economist II.
Chiar daca dvs.aveti vechimea respectiva de 19 ani, in munca de contabilitate, nu ati realizat aceasta vechime pe functie cu studii superioare.Probabil ca asa au gandit cei din institutia unde lucrati, echivaland functia de contabil IA cu studii medii, cu cea de economist gr.II.Consider totusi, ca postul ar putea fi si de economist gr.I, mai ales ca functia este de contabil sef.
gini a scris:

BUNA ZIUA,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema
Sunt angajata intr-o institutie sanitara ca sef serviciu contabilitate cu delegatie(contabil IA).Anul acesta am otinut diploma de licenta.
Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa fiu incadrata dupa ce se va solicita tranformarea de post din contabil in economist,deoarece la noi este un subiect foarte controversat.



Conform Ordinului MSP nr.1470/2005 Anexa VIII, lit. D, pentru ocuparea postului de Contabil Sef cu studii superioare, aveti nevoie de 2 ani vechime in specialitatea studiilor absolvite .
Conform Ordonantei 115/2004, art.18,alin(2), daca aplicam un procent de 20% rezulta ca puteti fi incadrata pe postul de Economist gradul I (ANEXA 5).
Ultima modificare: Miercuri, 1 Octombrie 2008
putica, utilizator
Dupa aplicarea procentului de 20%asupra salariului de incadrare avut reiese un salariu de 1016 RON.Cu acest salariu ma incadrez in toate cele trei grade profesionale(II,I,IA).ESTE PRECIZAT UNDEVA FAPTUL CA INCADRAREA SE FACE LA GRADUL PROFESIONAL CEL MAI MIC?
MULTUMESC.

Alte discuții în legătură

Transformare post?promovare? michelina1971 michelina1971 Buna ziua, vreau si eu un raspuns competent pentru problema mea. Sunt asistent medical principal -statistician, incadrata in serviciul de statistica si ... (vezi toată discuția)
Promovare pe studii superioare alehandraa alehandraa Buna ziua. Sunt referent cu studii medii din anul 2001 intr-o institutie publica,personal contractual cu casa, in anul 2010 am absolvit Facultatea de ... (vezi toată discuția)
Cum se incadreaza in cartea de munca claud1982 claud1982 Buna ziua revin cu urmatoarea intrebare cum voi fi trecuta in cartea de munca acum dupa ce am adus diploma de absolvire a facultatii de Stiinte Ecconomice ... (vezi toată discuția)