Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara copil aflat in ue
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara copil aflat in ue

Sunt divrtata si copii de 19 si 14 ani mi-au fost incredintati prin sentint a judecatoreasca iar tatal lor trebuia sa plateasac penia alimentara.Anul trecut am plecat la munca in Italia si am luat fata cea mica de 14 ani cu mine si am inscriso la scoala acolo.Dar tatal ei nu a mai platit pensia de 3 luni spunand ca daca nu se mai afla in tara nu mai trebuie sa i plateasca pensia.Pot sa cer recalcularea pensiei dat fiin faptul ca fat acea mare acum e majora si nu mai plateste pensie pt ea si sa il oblig sa imi vireze pensia alimentar achiar dac anu mai suntem in tara?/Multumesc
Da puteti cere majorarea pensiei in cazul in care nu mai exista alti copiii in intretinere.