Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anii de facultate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anii de facultate

Buna ziua,

stiu ca anii de facultate (la stat) se calculeaza pentru stabilirea pensiei.As dori sa stiu daca exista o lege si pt anii de facultate la particular(zi).Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
marinescuraluca a scris:

Buna ziua,

stiu ca anii de facultate (la stat) se calculeaza pentru stabilirea pensiei.As dori sa stiu daca exista o lege si pt anii de facultate la particular(zi).Va multumesc

In sistemul public se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora. Prin urmare, legea nu face vreo distinctie intre invatamantul de stat si cel particular.
Asiguratul beneficiaza de perioadele asimilate, daca in aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare in conditiile legii nr.19/2000.
Va multumesc pentru raspunsuri.O zi buna in continuare.
daca facultatea este acreditata se aplica aceleasi dispozitii ale legii.