Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... folosinta gratuita
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

folosinta gratuita

am un teren obtinut in baza legii 15/2003 pentru tineri;
avand in vedere ca este in folosinta gratuita exista obligativitatea platii vreunei taxe sau impozit catre bugetul local; mie personal mi se percepe impozit teren concesionat.
Conform legii 15/2003 republicata dvs ati obtinut printr-o hotarare ce consiliu folosinta gratuita a terenului pe care v-ati/ va construiti locuinta proprietate personala.

Folosinta gratuita se refera la neplata contravalorii concesiunii - pentru ca dumneavostra v-a fost concesionat terenul pe perioada existentei locuintei conform Legii 15/2003 art 1, alin (2) -.

Conform Art 256 alin(3) din Codul Fiscal :

"(3) Pentru terenurile proprietate publică sau privată a statului ori a unităţilor administrativ-teritoriale, concesionate, închiriate, date în administrare ori în folosinţă, se stabileşte taxa pe teren care reprezintă sarcina fiscală a concesionarilor, locatarilor, titularilor dreptului de administrare sau de folosinţă, după caz, în condiţii similare impozitului pe teren."