Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... instalare revisal 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

instalare revisal 2011

Buna ziua,
Ca sa instalez noul Revisal 5.0.6. trebuie sa instalez patch-urilor publicate pe site-ul Inspecţiei Muncii, sa dezinstalez varianta veche de revisal si apoi sa instalez varianta noua?Sau trebuie pastrata varianta veche? Cum se face preluarea informaţiilor din versiunile anterioare ale aplicaţiei Revisal???Nu as vrea sa sterg prea repede varianta veche si sa pierd datele din ea.
Multumesc anticipat
nici nu trebuie stearsa versinuea veche, pentru ca datele le preluati din aceea versiune, in niciun caz, acesta se arhiveaza si se patreaza la societate.
ceeace trebuie stres este versiunea de evaluare daca ati instatlat-o dar nu Revisal 206

instalarea este simpla , cititi cu mare atentie ghidul de instalare si utilizare de pe
[ link extern ] /
smarandita67 a scris:

Buna ziua,
Ca sa instalez noul Revisal 5.0.6. trebuie sa instalez patch-urilor publicate pe site-ul Inspecţiei Muncii, sa dezinstalez varianta veche de revisal si apoi sa instalez varianta noua?Sau trebuie pastrata varianta veche? Cum se face preluarea informaţiilor din versiunile anterioare ale aplicaţiei Revisal???Nu as vrea sa sterg prea repede varianta veche si sa pierd datele din ea.
Multumesc anticipat

1. Noua versiune se instaleaza aparte de vechea versiune a REVISAl-ului ....

2. Pentru a putea prelua datele din vechea versiune in noua versiune, trebui ca versiunea veche sa fie actualizata cu cel 5 patch-uri publicate pe site-ul Inpsectiei Muncii.

3. Preluarea datelor inregistrate intr-o versiune mai veche a aplicatiei:
Preconditiile pentru preluarea datelor din versiunea anterioara de Revisal sunt:
Operatia de preluare date se face doar din ultima versiune de Revisal V2.4.0. Astfel inainte de a incepe operatia de preluare date trebuie verificat daca aplicatia Revisal anterioara avea toate patch-urile instalate la zi.

Operatia se poate face apeland butonul "Preluare date din versiunea anterioara" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Registru".

Se selecteaza baza de date, din versiunea anterioara folosind butonul "Selectare mdb".

Se selecteaza calea unde se afla baza de date din versiunea anterioara, se selecteaza fisierul si se apasa butonul "Open".
Aplicatia afiseaza in lista de preluare angajatorii existenti in versiunea anterioara care vor fi preluati.

Se selecteaza angajatorul pentru care se doreste preluarea informatiilor si se apsa butonul "Porneste preluare".

In momentul preluarii toate informatiile care sunt invalide sunt parcurse de utilizator pentru a le valida pe versiunea noua, in etapa de preluare.
Dupa finalizarea preluarii aplicatia va afisa un mesaj informativ: s-a incheiat preluarea datelor.

Pentru a finaliza preluarea se va inchide ecranul initial folosind butonul "OK" si apoi "Inchide" in ecranul anterior.