Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare contract individual de munca

daca am o suspendare a contractului individual de munca cu acordul partilor (cerere de concediu fara plata) cum e corect sa documentez acest lucru? In afara de cererea salariatului trebuie facuta si o decizie interna?
Pe baza cererii inaintate de catre angajat si aprobata de angajator,se emite decizia de suspendare a cim ul angajatului respectiv in temeiul art.54 Codul Muncii,pe perioada cfp.
ondino a scris:

Pe baza cererii inaintate de catre angajat si aprobata de angajator,se emite decizia de suspendare a cim ul angajatului respectiv in temeiul art.54 Codul Muncii,pe perioada cfp.

Se opereaza in revisal si se transmite ITM-ului?

Exista un termen legal in care se inregistreaza aceasta Decizie de suspendare (ma refer la Registru Intrari/iesiri)?
anastasia14 a scris:

ondino a scris:

Pe baza cererii inaintate de catre angajat si aprobata de angajator,se emite decizia de suspendare a cim ul angajatului respectiv in temeiul art.54 Codul Muncii,pe perioada cfp.

Se opereaza in revisal si se transmite ITM-ului?

Suspendarea cim in acest caz se inregistreaza si se transmite ITM.

cris2279 a scris:

Exista un termen legal in care se inregistreaza aceasta Decizie de suspendare (ma refer la Registru Intrari/iesiri)?

Perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale , se inregistreaza in registru - REVISAL - in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.

@ anastasia14
Potrivit Codului Muncii , suspendarea c.i.m. ca urmare a CFP nu este obligatorie .. daca se decide suspendarea c.i.m., atunci perioada si motivul suspendarii se va inregistra si transmite prin REVISAL.