Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... succesibili legea 10/2001
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

succesibili legea 10/2001

Am contestat la Tribunal decizia de respingere a notificarii catre Primaria Pitesti pentru despagubiri pentru un teren intravilan central expropriat si aceasta a fost respinsa.
Mama a depus notificare in termenul legal dar a fost respinsa de Primaria Pitesti pe motiv ca a renuntat
la succesiunea tatalui sau, conf Certificatului de Mostenitor.
Desi legea 10 la art 3 spune clar la art (3) Succesibilii care, dupa data de 6 martie 1945,
nu au acceptat mostenirea sunt repusi de drept in termenul de acceptare a succesiunii
pentru bunurile care fac obiectul prezentei legi. Cererea de restituire are valoare de
acceptare a succesiunii pentru bunurile a caror restituire se solicita in temeiul
prezentei legi.
Ei bine, judecatoarea NU VEDE sa citeasca acest articol la care am facut referire
si ne respinge contestatia.

Mai este o sansa la Curtea de Apel .
Va rog sa ma ajutati cu un sfat competent .
Multumesc
Judecătoarea VEDE să citească foarte bine. Textul de lege se referă la succesibilii care nu şi-au exercitat dreptul de a accepta sau de a renunţa la succesiune, lăsînd să treacă termenul de opţiune succesorală fără a se pronunţa în vreun fel. Această categorie de succesibili sunt repuşi, prin efectul legii, în dreptul de opţiune - prin excepţie de la prevederile dreptului comun care este codul civil.

Succesibilii care au acceptat succesiunea nu mai au nevoie să fie repuşi în dreptul de opţiune. Acceptarea priveşte inclusiv bunurile care urmează să intre în masa succesorală ulterior deschiderii succesiunii.

Categoria renunţătorilor nu poate beneficia de prevederile Legii 10. Renunţarea stinge retroactiv calitatea de moştenitor. Aşa cum prevede codul civil, renunţătorul este considerat că n-a fost niciodată erede (moştenitor). El nu poate avea pretenţii nici asupra bunurilor existente în masa succesorală la data deschiderii succesiune, nici asupra bunurilor care intră în masa succesorală după deschiderea succesiunii, cum este cazul terenurilor asupra cîrora se reconstituie dreptul de proprietate în temeiul Legii 10.

Renunţarea stinge titlul de moştenitor al succesibilului renunţîtor atît pentru trecut, cît şi pentru viitor.

Excepţia introdusă prin Legea 10, excepţie care priveşte indivizibilitatea opţiunii succesorale, este de strictă interpretare şi ea se referă doar la succesibilii care nu au acceptat succesiunea, nu şi la cei care au renunţat expres la ea.

Soluţia instanţei este deci corectă. Ceea ce nu vă poate împiedica să exercitaţi calea de atac. Faptul că nu veţi avea sorţi de izbîndă nu trebuie să vă descurajeze. :D

Liviu S.Bordaş

Intr-una din deciyiile sale Curtea Constitutionala motiva asa:

"neacceptarea succesiunii în termenul instituit de art. 700 alin. 1 din Codul civil, din motive neimputabile succesibililor cărora li se aplică prevederile art. 4 alin. (3) din Legea nr. 10/2001, nu este echivalentă cu actul de voinţă al renunţării la moştenire".

Cam asa e.
Sunt repusi in termen mostenitorii care NU au acceptat (adica nu si-au exprimat in nici un fel optiunea succesorala). Ori mama dvs. a facut-o: dar a ales sa opteze in sensul RENUNTARII la succesiune.

Regret, dar trebuie sa va spun ca judecatoarea citeste bine acel text. (chiar daca vi se pare dvs. nedrept, asta-i legea, iar judecatorul nu imparte dreptatea, cum le place unora sa creada, ci el doar aplica legea, ce poate fi uneori si nedreapata... Poate ca mama dvs n-ar fi renuntat la succesiune daca ar fi stiut ce vremuri urmeaza...dar asta e alta poveste si nu ajuta la solutionarea favorabila a contestatiei).
romascanu, moderator
romascanu a scris:

Intr-una din deciyiile sale Curtea Constitutionala motiva asa:

"neacceptarea succesiunii în termenul instituit de art. 700 alin. 1 din Codul civil, din motive neimputabile succesibililor cărora li se aplică prevederile art. 4 alin. (3) din Legea nr. 10/2001, nu este echivalentă cu actul de voinţă al renunţării la moştenire".

Cam asa e.
Sunt repusi in termen mostenitorii care NU au acceptat (adica nu si-au exprimat in nici un fel optiunea succesorala). Ori mama dvs. a facut-o: dar a ales sa opteze in sensul RENUNTARII la succesiune.

Regret, dar trebuie sa va spun ca judecatoarea citeste bine acel text. (chiar daca vi se pare dvs. nedrept, asta-i legea, iar judecatorul nu imparte dreptatea, cum le place unora sa creada, ci el doar aplica legea, ce poate fi uneori si nedreapata... Poate ca mama dvs n-ar fi renuntat la succesiune daca ar fi stiut ce vremuri urmeaza...dar asta e alta poveste si nu ajuta la solutionarea favorabila a contestatiei).
Romascanu,in primul rand, cred ca iti respecti meseria liberala(te ex[primi ca atare pe forum!), despre aplicarea prevederilor Legii nr.10/2001, republicata, este o pierdere de vreme si de bani! Judecatori in aceasta materie a retrocedarilor nu sunt! Altfel... la smecherie se merge unde sunt in joc milioane de euro!