Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensionare pe caz de boala cu revizuire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensionare pe caz de boala cu revizuire

o unitate este obligata sa mentina postul unei persoane pensionate pe caz de boala cu revizuire si sa mai si incadreze pe acest post o persoana pe perioada determinata? eu cred ca nu , prin pesionare inceteaza de drept raportul de munca, indiferent ca e cu revizuire ... mai vreau si alte opinii ? ma puteti ajuta?
Codul muncii prevede :
"
Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; "
Numai daca unitatea doreste poate incheia un nou CIM cu persoana pensionata de invaliditate (gradul III) cu 1/2 norma.
Pe postul vacant se poate angaja conform procedurilor unitatii si a prevederilor Codului muncii.