Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna seara,
Daca o persoana a obtinut de la cabinetul de expertiza medicala a capacitatii de munca, decizia medicala asupra capacitatii de munca cu data de 13.02.2017, gradul III de invaliditate, cu termen de revizire 05.02.2018, atunci contractul de munca al persoanei respective inceteaza de drept( conf.art.56) nu se suspenda pe un an.
Multumesc.

C.i.m. nu inceteaza de drept in aceasta situatie , ci va trebui modificata durata timpului de munca la cel mult 4 ore/zi.

Si daca nu poate sa mai lucreze, se inceteaza C.I.M.?
Se poate decide incetarea c.i.m., dar nu in baza art.56 alin.1lit.c C.mun.
de ce nu este corect cu art.56 alin.1lit.c C.mun.?
Art. 56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;
.....

In speta, situatia mentionata de dvs nu constituie motiv de a se constata incetarea de drept a c.i.m.