Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Am 55 de ani,am lucrat 18 ani grupa1 si 4,6 ani agent paza total 22,6 ani.
As dori sa stiu la cati ani ies la pensie de drept.
As vrea sa ies la pensie anticipata daca se poate?

Va Multumesc.
Raspuns pentru barbat.Daca cei 18 ani de grupa I-a sunt in procent de 100%,acestia mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 9 ani(6 luni la an).Tot acesti 18 ani de grupa va aduc si o reducere a varstei standard de pensionare de 4 ani din 65,daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare de 35 de ani.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata fara penalizare este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.