Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Buna ziua !

Va rog sa-mi spuneti cand poate iesi la pensie o persoana[barbat],nascut in Septembrie 1953 si care are o vechime de 37 de ani? Poate iesi la cerere[pensie anticipata?] ?

Va multumesc anticipat !
Limita de varsta la 65 de ani.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare,conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.