avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Buna ziua !

Va rog sa-mi spuneti cand poate iesi la pensie o persoana[barbat],nascut in Septembrie 1953 si care are o vechime de 37 de ani? Poate iesi la cerere[pensie anticipata?] ?

Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:59, 2 Februarie 2012
Limita de varsta la 65 de ani.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare,conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare MihaiFlori MihaiFlori Am 55 de ani,am lucrat 18 ani grupa1 si 4,6 ani agent paza total 22,6 ani. As dori sa stiu la cati ani ies la pensie de drept. As vrea sa ies la pensie ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta buiavasi buiavasi un barbat nascut in ian 1951 cu o vechime de peste 40 ani se poate pensiona pt lim. varsta in conditiile legii 263? multumesc (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona anticipat doru anghel doru anghel Sunt nascut in 7 dec 1953. Am facut facultate la zi intre 1972-1977. M-am angajat in 11 august '77. Nu am grupe. Am 3 pauze in cartea de munca in ... (vezi toată discuția)