Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DECLARATIE AVERE SI DECLARATIE INTERESE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DECLARATIE AVERE SI DECLARATIE INTERESE

buna ziua,
am o mare rugaminte, daca stie cineva temeiul legal pentru declaratiile de avere si de interese si mai ales de cand se depun declaratii de interese(din ce an) - este vorba despre administratie publica
va multumesc
LEGEA Nr. 115 din 16 octombrie 1996
pentru declararea şi controlul averii demnitarilor, magistraţilor, a unor persoane cu funcţii de conducere şi de control şi a funcţionarilor publici

Si

LEGEA nr. 161 din 19 aprilie 2003 (*actualizata*)
privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei
ART. 112
(1) Declaratia de interese se depune in termen de 60 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei legi sau in termen de 15 zile de la data validarii mandatului ori, dupa caz, de la data numirii in functie.
(2) Persoanele care exercita demnitatile publice si functiile publice prevazute in prezentul titlu vor actualiza declaratiile de interese ori de cate ori intervin schimbari care, potrivit art. 111 alin. (2), trebuie inscrise in aceste declaratii. Actualizarea se face in termen de 30 de zile de la data inceperii, modificarii sau incetarii functiilor sau activitatilor.

Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat
nicolina01 a scris:

buna ziua,
am o mare rugaminte, daca stie cineva temeiul legal pentru declaratiile de avere si de interese si mai ales de cand se depun declaratii de interese(din ce an) - este vorba despre administratie publica
va multumesc

Legea privind infiintarea, organizarea si functionarea Agentiei Nationale de Integritate, lege nr. 144/2007 , publicata in M.Of., partea I, nr. 359 din 25/05/2007.
Art. 60
(1) La data intrarii in vigoare a prezentei legi, potrivit art. 59 alin. (1) lit. b), se abroga:
a) art. 1, 2, art. 3 alin. (2) si (3), art. 4, 5, art. 6 alin. (3) si (4), art. 61, 8, 9, 11-13, art. 14 alin. (1), art. 16 alin. (2), art. 21, 22, 35 si 36 din Legea nr. 115/1996 pentru declararea si controlul averii demnitarilor, magistratilor, a unor persoane cu functii de conducere si de control si a functionarilor publici, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 263 din 28 octombrie 1996, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) cap. I "Dispozitii generale", alin. (3)-(7) ale art. 73, art. 74, alin. (3) si (4) ale art. 76 din cap. II "Conflictul de interese" si art. 112 si 113 din cap. VI "Dispozitii comune" din titlul IV "Conflictul de interese si regimul incompatibilitatilor in exercitarea demnitatilor publice si functiilor publice" al cartii I "Reglementari generale pentru prevenirea si combaterea coruptiei" din Legea nr. 161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 279 din 21 aprilie 2003, cu modificarile si completarile ulterioare;
c) art. 54 alin. (1) din Legea nr. 393/2004 privind Statutul alesilor locali, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 912 din 7 octombrie 2004, cu modificarile ulterioare.
nicolina01 a scris:
si mai ales de cand se depun declaratii de interese(din ce an) - este vorba despre administratie publica

In acest sens este dat raspunsul meu.

Legea nr.144/2007privind infiintarea, organizarea si functionarea Agentiei Nationale de Integritate,cu toate modificarile pe care le produce, s-a publicat in 2007, ori declaratiile de avere si interese se depun de la datele prevazute de Legea nr.115/1996, respectiv de Legea nr.161/2003.