Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Vrea sã produc accesorii pentru un produs de firma. ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Vrea sã produc accesorii pentru un produs de firma. Am dreptul? Am nevoie de brevet?

Buna ziua,
Doresc sa fabric accesorii pentru un produs fabricat de o firma internationala. Produsul este e-book reader Kindle 4 iar firma care-l produce Amazon. Intrebarea este daca am dreptul sau firma producatoare ma poate da in judecata?
In speranta ca ma poate cineva ajuta, multumesc anticipat!

PS: Mentionez ca accesoriile care vreau sa le produc sunt de conceptie personala, doar produsul la care se utilizeaza apartine firmei Amazon.
Florian_L, utilizator
Buna ziua,

Daca produsele dvs. sunt de conceptie personala , adica inteleg din PS, originala, de ce nu le inregistrati ca si inventie sau model de utilitate?
Multumesc pentru raspuns!
Am sa intreb la OSIM. Motivul pentru care am intrebat pe forum este ca Apple a dat în judecată un puşti de 17 ani. Acesta ar fi vândut o serie de carcase speciale pentru iPhone 4, transformându-l într-un terminal de culoare albă, înainte ca iPhone 4 pe alb să fie lansat. Ma gandeam sa nu patesc ceva similar din partea Amazon.
O zi placuta!
Recomandat ar fi , ca inainte de depunerea cererii de brevet sau de design la OSIM sa efectuati si o cercetare documentara, fie la OSIM fie in bazele de date specializate (WIPO, OAMI/OHIM).
Din pacate baza de date OSIM nu functioneaza de 1 luna de zile....
Succes!