Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSENIREA -PROBLEMA SARACIEI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSENIREA -PROBLEMA SARACIEI

O sa incep prin a spune ca in urma cu 6 saptamani fratele soacrei mele a murit din cauza unui infart la varsta de 55 de ani .Casatorit in urma cu 5 ani de zile defunctul nu a trecut nimic din bunurile sale pe numele sotiei acesta avand actul de vanzare cumparare al garsonierei numai pe numele sau .Acum sotia sa pretinde ca garsoniera ,masina ,plus bunurile din locuinta ii revin dumneaei desi defunctul are 3 frati care dupa parerea mea au dreptul la mostenire .ce ne sfatuitisa facem ?au cei 3 frati dreptul la ceva?:wave:
Da, fratii au dreptul la mostenire, sotul supravietuitor beneficiaza de o cota legala de 1/2 din masa succesorala, in concurs cu fratii defunctului( art. 972 Noul Cod civil) .In plus, sotul supravietuitor mai beneficiaza de dreptul de a locui in casa pe o perioada de 1 an , sau care se stinge la partaj( drept de abitatie) , plus bunurile ce au servit in gospodariua sotuilor ( bunurile casnice)>
Daca nu exista vreun testament valabil, sotia va trebui sa imparta cu fratii decedatului
ADRIANA STEFANIA a scris:

O sa incep prin a spune ca in urma cu 6 saptamani fratele soacrei mele a murit din cauza unui infart la varsta de 55 de ani .Casatorit in urma cu 5 ani de zile defunctul nu a trecut nimic din bunurile sale pe numele sotiei acesta avand actul de vanzare cumparare al garsonierei numai pe numele sau .Acum sotia sa pretinde ca garsoniera ,masina ,plus bunurile din locuinta ii revin dumneaei desi defunctul are 3 frati care dupa parerea mea au dreptul la mostenire .ce ne sfatuitisa facem ?au cei 3 frati dreptul la ceva?:wave:
dupa cat timp va putea avea loc succesiunea? Sotia are dreptul sa instraineze din bunuri pana va fi dezbatuta succesiunea?

deasemenea mentionez ca sotia a venit sa discute cu fratii defunctului cerande-le acestora sa faca o delaratie notariala prin care acestia sa renunte la drepturile ce li se cuvin mintindu-i ca ei nu au dreptul decat la un sfert din ceea ce a ramas in urma defunctului
Termenul de optiune succesorala, adica intervalul de timp in care trebuie acceptata mostenirea este de 1 an de la decesul autorului, con form noului Cd civil.
Este optiunea fratilor daca renunta sau nu la mostenire.