Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSENIREA -PROBLEMA SARACIEI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSENIREA -PROBLEMA SARACIEI

O sa incep prin a spune ca in urma cu 6 saptamani fratele soacrei mele a murit din cauza unui infart la varsta de 55 de ani .Casatorit in urma cu 5 ani de zile defunctul nu a trecut nimic din bunurile sale pe numele sotiei acesta avand actul de vanzare cumparare al garsonierei numai pe numele sau .Acum sotia sa pretinde ca garsoniera ,masina ,plus bunurile din locuinta ii revin dumneaei desi defunctul are 3 frati care dupa parerea mea au dreptul la mostenire .ce ne sfatuitisa facem ?au cei 3 frati dreptul la ceva?:wave:
Pana la dezbaterea succesiunii, nimeni nu poate instraina masina sau casa. Dezbaterea succesiunii are loc in localitatea de domiciliu a decedatului.
Pt declaratia de acceptare, nu e necesar ca fratii sa se deplaseze, o pot da la orice notariat doresc