Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public sau consilier judetean?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public sau consilier judetean?

Un consilier judetean poate detine in acelasi timp si statutul de functionar public
?
corrallya a scris:

Un consilier judetean poate detine in acelasi timp si statutul de functionar public ?

Potrivit Legii nr.161/2003 , art.88 alin.1 lit.c, funcţia de consilier local sau consilier judeţean este incompatibilă cu calitatea de funcţionar public sau angajat cu contract individual de muncă în aparatul propriu al consiliului local respectiv sau în aparatul propriu al consiliului judeţean ori al prefecturii din judeţul respectiv.