Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitul pe profit si calcularea punctului de pensie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitul pe profit si calcularea punctului de pensie

dupa cat timp de la data in care Ad.Financiare intocmesc regularizarile pentru anul precedent,acestea se aduc la cunostinta contribuabilului?.
Legea noua a pensiilor iau in consideratie orele suplimentare la calcularea punctului de pensie pentru noii pensionari,dar cei care au iesit la pensie inainte de intrarea in vigoare a noii lagi nu beneficiaza de acest drept. Nu este o discriminare?
Referitor la legea pensiilor va pot spune ca nu este discriminare. Sumele primite pentru ore suplimentare au intrat in baza de calcul a contributiei pentru pensie de la 01.04.2001, prin Legea nr.19/2000.
Inainte de Legea 19/2000 se platea cota de CAS la salariul de baza plus sporurile permanente, asa cum erau ele definite in Legea 49/1992:
"Contributia de 3% pentru pensia suplimentara se plateste, in conditiile legii, de catre toti salariatii cuprinsi in sistemul asigurarilor sociale, pentru sumele incasate drept salarii de baza, la care se adauga:
- sporul de vechime in munca;
- sporul pentru lucrul in subteran, precum si pentru lucrul pe platformele marine de foraj si extractie;
- indemnizatia de zbor;
- sporul pentru conditii grele de munca;
- sporul pentru lucrul sistematic peste programul normal;
- sporul pentru exercitarea unei functii suplimentare;
- alte sporuri cu caracter permanent prevazute in contractele individuale de munca, potrivit legii."

Multumesc ana_cer ,asta stiam si eu! dar intrebarea se referea la orele suplimentare in acord global!.Aici este discriminarea ca tot munca a fost si s-a platit si CAS-ul pentru ele,dar la calcularea punctului de pensie au fost neglijate chiar prin lege!Dupa 2001 toti pensionarii au dreptul la includerea in calcul si a orelor suplimentare efectuate in orce conditii dar cei care au esit inainte la pensie nu au acest drept.Este o discriminare?
Faceti confuzie intre orele suplimentare si munca in acord (global sau individual).

Orele suplimentare sunt cele efectuate peste norma de lucru, orele de acord sunt incluse in norma de lucru.
Orele suplimentare si sumele de acord realizate nu au intrat in calculul pensiilor, deoarece nu s-a platit CAS pentru ele pana la 01.04.2001.

Inainte de revolutie intreprinderea platea CAS 15% din fondul de salarii, iar angajatii plateau doar pensia suplimentara:
- 2 % din salariul tarifar lunar de încadrare pentru perioada 01.01.1967 – 01.07.1977 (conform Legii 27/1966 privind pensiile de asigurari sociale de stat si pensia suplimentara, art.71)
- 2 % din retributia tarifara lunarã pentru perioada 01.07.1977 – 01.07.1986 (conform Legii 3/1977 privind pensiile de asigurari sociale de stat si asistenta sociala, art.64)
- 3 % din retributia tarifara lunarã şi din sporul de vechime neîntreruptã în aceeaşi unitate pentru perioada 01.07.1986 – 01.01.1999 (conform Legii 3/1977 privind pensiile de asigurari sociale de stat si asistenta sociala, art.64 modificat de Decretul 232/30.06.1986 pentru modificarea unor dispozitii legale cu privire la pensia suplimentara)
- 5 % pentru sumele încasate drept salarii de baza la care se adauga sporurile cu caracter permanent prevãzute în contractele individuale de munca pentru perioada 01.01.1999 – 01.04.2001 (conform Ordonantei de Urgenta nr.31/05.11.1998 art.5)

Dupa 2001 toti pensionarii au dreptul la includerea in calcul si a orelor suplimentare efectuate in orce conditii dar cei care au iesit inainte la pensie nu au acest drept

De la 01.04.2001 angajatii au platit CAS pentru toate sumele primite ca drepturi salariale (acord, ore suplimentare, premii, prime de vacanta, prime de pensionare, etc). Pentru acest lucru sumele respective se iau in calcul la pensie:

-11,67 % pentru perioada 01.04.2001 – 01.01.2003
- 9,5 % pentru perioada 01.01.2003 – 01.02.2009
- 10,5 % de la 01.02.2009

E o diferenta, nu credeti?