Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hotararea prin care se solutioneaza planegerea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hotararea prin care se solutioneaza planegerea impotriva rezolutiilor cf Lefii 202/2010 NU este definitiva

Art 20 Constitutie
Tratatele internationale privind drepturile omului
(1) Dispozitiile constitutionale privind drepturile si libertatile cetatenilor vor fi interpretate si aplicate în concordanta cu Declaratia Universala a Drepturilor Omului, cu pactele si cu celelalte tratate la care România este parte.
(2) Daca exista neconcordante între pactele si tratatele privitoare la drepturile fundamentale ale omului, la care România este parte, si legile interne, au prioritate reglementarile internationale, cu exceptia cazului în care Constitutia sau legile interne contin dispozitii mai favorabile.

Art. 13 CEDO
Dreptul la un recurs efectiv
Orice persoană, ale cărei drepturi şi libertăţi recunoscute de prezenta convenţie au fost incălcate, are dreptul să se adreseze efectiv unei instanţe naţionale, chiar şi atunci când încălcarea s-ar datora unor persoane care au acţionat în exercitarea atribuţiilor lor oficiale.

Potrivit art 20 alin 1 Constitutia confiinteste drepturile prevazute de CEDO.
CEDO stipuleaza deosebit de clar in art 13 dreptul la un recurs efectiv.

Art 20 alin 2 din Constitutie rezolva conflictul care exista intre legislatia nationala respectiv art 287.1 pct 10 Cpp conform careia hotararea prin care se solutioneaza plangerile impotriva rezolutiilor procurorului nu poate fi atacata cu recurs si Declaratia Universala a Drepturilor Omului care stabileste foarte clar faptul ca orice hotarare poate fi atacata cu recurs (art 13 CEDO).
Art 20 Constitutie stabileste ca au prioritate reglementarile internationale. Art 13 CEDO este o reglementare internationala care consfiinteste dreptul la recurs.
Mai mult, chiar Constitutia in art 154 stipuleaza: “Legile si toate celelalte acte normative ramân în vigoare, în masura în care ele nu contravin prezentei Constitutii.”
Prin urmare, orice prevedere legala conform careia o persoana nu are dreptul la recurs contravine de drept art 154 din Constitutie si nu poate fi considerata ca fiind “in vigoare”.
Art 287.1 pct 10 Cpp contravine prev art 13 CEDO si art 20 alin 1 Constitutie prin urmare, cf art 154 Constitutie nu poate fi considerat “in vigoare” iar daca nu este “in vigoare” atunci nu se aplica.
Pe cale de consecinta, cf art 20 si 154 din Constitutie orice persoana are dreptul sa declare recurs impotriva oricarei hotarari chiar si impotriva hotararii prin care a fost solutionata plangerea impotriva rezolutiei procuror.
Micaly, utilizator
"Recurs" din art. 13 Conventia EDO este traducerea frantuzescului "recours" si englezescului "remedy" care inseamna mai curand "actiune" sau "posibilitate de indreptare". Altfel spus, art. 13 nu impune sa existe mai mult de un grad de jurisdictie. Protocolul 7 la CEDO impune pentru infractiunile grave doua grade de juridictie, dar aici nu este cazul. S-a mai discutat in urmatoarele locuri:
- www.avocatnet.ro/content/for...
eumarian, utilizator

Va multumesc pentru pozitia prezentata mai sus.....raman totusi la parerea mea: art 13 CEDO presupune o actiune, un remediu, un apel, un recurs, o contestatie (indiferent care este numele actului).......care impune existenta a cel putin doua grade de jurisdictie.

Fiecare e liber sa-si formeze si sa-si apere convingerea proprie!
Gabriela Mihai, Avocat