Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA persoana cu handicap
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA persoana cu handicap

Buna ziua!
Sunt persoana cu handicap grav, fac hemodializa si spondilita cu poliartrita.
Pot beneficia de o reducere a politei RCA daca masina nu este modificate? (adica nu are nici o adaptare pentru persoane cu handicap, deoarece ma descurc sa apas pedalele si costul unei asemena adaptari nu-l pot suporta acum )
Multumesc!
Ar trebui sa primiti reducerea de 50%, am vazut mai multe persoane cu dezabilitate care au beneficiat fara sa aiba masina adaptata
Este situatie care difera intre asiguratori
Unii accepta dovada medicala
Altii solicita depunerea dovezii ca autoturismul este special adaptat handicapului si in special cartea de identitatea a auto care sa contina completarea RAR ca auto detine adaptarea tehnica pentru a fi condusa pe drumurile publice de persoana cu dizabilitate
multumesc!
pers cu handicap permanent sunt scutite de plata RCA
Unde ați găsit asa ceva? RCA gratuit pentru persoana cu handicap nu exista, nici legea 448/2006 nu prevede nimic în acest sens

bubica a scris:

pers cu handicap permanent sunt scutite de plata RCA