avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Asociat unic
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Asociat unic

Buna ziua,
Am o nelamurire in legatura cu o factura+chitanta a asociatului unic,emise de o firma care a organizat cursuri pentru inspectori resurse umane .
Aceasta factura si chitanta sunt emise pe numele societatii lui si trecuta in registrul
de casa.
Intrebarea mea este:Daca aceste chelt.sunt deductibile sau nu,la calculul impozitului
pe profit.Si in ce cont de chelt.e corect sa o inregistrez.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: adlala , utilizator 09:49, 4 Noiembrie 2011
Cheltuielile sunt deductibile dar contul nu-l cunosc deorece am alta profesie.
Contul 614 Cheltuieli cu studiile si cercetarile
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta cheltuielilor cu studiile si cercetarile.

Contul 614 "Cheltuieli cu studiile si cercetarile" este un cont cu functie de activ.

In debitul contului 614 "Cheltuieli cu studiile si cercetarile" se inregistreaza:
- valoarea studiilor si a cercetarilor executate de terti (401, 408, 471, 542).

Contul 614 "Cheltuieli cu studiile si cercetarile" poate fi creditat in cursul perioadei, pentru operatiile in participatie, cu sumele transmise pe baza de decont.

La sfarsitul perioadei, soldul contului se transfera asupra contului de profit si pierdere (121).
Ultima modificare: Vineri, 28 Octombrie 2011
armeniaD, utilizator
@mirabell-ana.Inteleg ca ar fi deductibile in cazul in care ar profesa aceasta functie-inspector
resurse umane-dar daca cursurile respective le-a facut numai ca sa aiba un certificat si atat.
In firma lui alta persoana numita prin decizie se ocupa de resurse umane.
Si atunci firma de ce a platit cursurile respective? De ce factura nu a fost emisa pe numele persoanei care a facut acest curs?
@Gabrielle Monique.Patronul firmei este f.incantat ca a reusi sa obtina factura pe numele
firmei si o poate da la plati in reg.de casa ca sa si recupereze banii.Dar el are banii personali
in cont455 si se poate opera si de acolo,dar eu am vrut sa obtin un raspuns de la dvs.care
sunteti mai in tema si sa-mi explicati cum sa procedez legal cu aceasta factura si unde prevede acest lucru ca nu este corect sa o trec pe cheltuieli.
S-au sa o trec pe cheltuieli si o impozitez cu 16%.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Ce pot deconta pe o delegatie externa? adriana m adriana m Buna ziua tuturor,lamuriti-ma si pe mine,va rog,daca am urmatoarea situatie ce fac,cum trebuie sa procedez: -am un angajat plecat in delegatie in China(fac ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in cont 4551 camicami camicami societate infiintata cu cateva luni in urma,fara activitate pana in prezent,incepe activitatea in luna octombrie. prezinta la contabilitate diferite chitante ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile marianamoraru marianamoraru O societate comerciala din Romania achizitioneaza produse ortopedice(implanturi) de la o firma din CEE si le vinde in tara catre unitati ... (vezi toată discuția)