Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesiune

buna ziua,as dori si eu niste informatii referitor la o posibila succesiune,tatal meu a decedat in urma cu 6 ani,mama fiind urmasa nu a dezbatut succesiunea,,acum a decedat si ea.in urma eu a ramas o locuinta,care sunt pasii de urmat?
prezentati-va la un notar si va va spune ce trebuie facut.
Va trebui sa faceti ambele succesiuni succesiv.

Mergeti la un notar cu urmatoarele documente pentru ambii defuncti:
- Anexa 24 de la Primăria de domiciliu al defunctului;
- Certificatul de deces al defunctului;
- Certificatul de căsătorie al soţului supravieţuitor (dacă este cazul);
- Certificatul de naştere pentru fii moştenitori;
- Certificatul de naştere şi căsătorie pentru fiicele moştenitoare;
- Actele de proprietate pentru bunurile moştenite, Certificat de acţionar, Cărţi de identitate ale autovehiculelor etc.;
- Declaraţii de renunţare la succesiune (dacă este cazul);
- Declaraţii de acceptare a succesiunii (dacă este cazul);
- Pentru minori şi incapabili – dispoziţie de curator eliberată de Autoritatea Tutelară.

În cazul unicului moştenitor – declaraţia a 2 martori care au cunoscut pe defunct.

Puteti merge doar la un birou notarial din localitatea de domciliu a defunctilor.

eu am ramas in casa,deocamdata nu am banii ptr a face succesiunea,fratele meu vrea cu orice pret sa vanda casa sa isi i-a partea lui,ma poate forta sa evacuez sau sa ma execute silit?
Nu poate face nimic pana nu dezbateti succesiunea.