avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesiune

buna ziua,as dori si eu niste informatii referitor la o posibila succesiune,tatal meu a decedat in urma cu 6 ani,mama fiind urmasa nu a dezbatut succesiunea,,acum a decedat si ea.in urma eu a ramas o locuinta,care sunt pasii de urmat?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 13:45, 1 Noiembrie 2011
prezentati-va la un notar si va va spune ce trebuie facut.
Va trebui sa faceti ambele succesiuni succesiv.

Mergeti la un notar cu urmatoarele documente pentru ambii defuncti:
- Anexa 24 de la Primăria de domiciliu al defunctului;
- Certificatul de deces al defunctului;
- Certificatul de căsătorie al soţului supravieţuitor (dacă este cazul);
- Certificatul de naştere pentru fii moştenitori;
- Certificatul de naştere şi căsătorie pentru fiicele moştenitoare;
- Actele de proprietate pentru bunurile moştenite, Certificat de acţionar, Cărţi de identitate ale autovehiculelor etc.;
- Declaraţii de renunţare la succesiune (dacă este cazul);
- Declaraţii de acceptare a succesiunii (dacă este cazul);
- Pentru minori şi incapabili – dispoziţie de curator eliberată de Autoritatea Tutelară.

În cazul unicului moştenitor – declaraţia a 2 martori care au cunoscut pe defunct.

Puteti merge doar la un birou notarial din localitatea de domciliu a defunctilor.

eu am ramas in casa,deocamdata nu am banii ptr a face succesiunea,fratele meu vrea cu orice pret sa vanda casa sa isi i-a partea lui,ma poate forta sa evacuez sau sa ma execute silit?
Nu poate face nimic pana nu dezbateti succesiunea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare dezbatere succesiune nutzzu nutzzu Buna seara. Vreau sa vand un apartament al parintilor mei,ambii decedati,iar eu sunt singurul mostenitor.Banuiesc ca pt a-l vinde trebuie sa fac dezbaterea ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune la notar energy_for_life energy_for_life sa presupunem caci x si z sunt de acord pentru dezbaterea succesiunii la notar pe terenuri,ce acte se cer?notarul cere si expertize de constatare?:\">?,daca ... (vezi toată discuția)
Partea mea la mostenire lupcris lupcris Buna seara, Va rog sa ma lamuriti in uramtorea problema.Mama mea a decedat in 2003 iar pe urma ei a ramas un apartament,suntem 2 frati din care fratele meu a ... (vezi toată discuția)